Niedawno głośno było o sprawie osiemnastolatki, która została zgwałcona, ponieważ musiała na pieszo wracać w nocy do domu. Nie udało jej się bowiem zamówić taksówki — właśnie ze względu na brak taksówkarzy z licencją! To poważny problem w Hull.

Taksówkarze skarżą się, że problem pojawił się dopiero wówczas, kiedy władze miasta wprowadziły nowe przepisy i dodatkowe opłaty za otrzymanie licencji taksówkarza w wysokości ponad 600 funtów. Organizacja Hull Private Hire Association (HPHA)  ostrzegła władze miasta, że może to spowodować gwałtowny drastyczny spadek liczby kierowców. Z tego powodu każdego tygodnia może się nie odbyć nawet 20 tys. kursów. I to pomimo zainteresowania ze strony klientów.

Kierowcy przyznają, że w piątki i w soboty nie mogą się wyrobić i obsłużyć wszystkich kursów. Otrzymują nawet groźby od klientów, którzy sfrustrowani są tym, że na taksówkę muszą czekać nie kilka, lecz kilkadziesiąt minut — lub dłużej.

Rzecznik HPHA Magnus Murray przyznał, że problem jest duży i kierowców z licencją w mieście rzeczywiście brakuje. Murray uważa, że skalę problemu pokazuje gwałt na osiemnastolatce. Ma nadzieję, że ta sprawa uświadomi władzom miasta, że trzeba znaleźć wyjście z tej sytuacji.

Magnus Murray mówi również, że na taksówkę podczas sobotniego wieczoru nie powinno się czekać kilka godzin. To nie zdarza się w innych dużych miastach, zauważa.

Przedstawiciele HPHA napisali oficjalną skargę do urzędu miejskiego. Są bowiem przekonani, że wprowadzone niedawno regulacje nie tylko nie są potrzebne, ale także działają na szkodę firm organizujących przewozy pasażerskie w mieście.

Taksówkarze zastanawiają się, jak będzie wyglądać rok 2017, kiedy miasto stanie się brytyjską stolicą kultury, skoro nie mogą poradzić sobie w taki dzień jak Halloween.

Mieszkańcy innych brytyjskich miast, którzy zamawiając w Hull taksówkę słyszą, że będą musieli poczekać około 2,5 godziny, są tak zdziwieni, że reagują… śmiechem. I dodają, że w ich mieście coś takiego nigdy nie miałoby miejsca.

Czy władze miasta zmienią swoją decyzję?