W 1605 roku grupa złożona z angielskich spiskowców postanowiła zorganizować zamach na króla Anglii i Szkocji Jakuba I. Miało to miejsce 5 listopada. I chociaż zamach się nie udał, to wydarzenie upamiętniane jest do dziś i obchodzone każdego roku jako Bonfire Night.
Za symbol Bonfire Night i zamachu sprzed 410 lat przyjęło się uznawać osobę Guya Fawkesa. W istocie, był on postacią, która odegrała ważną rolę w spisku — to on przygotowywał zamach bezpośrednio. W przeddzień ataku na Parlament znaleziono go nawet z 36 beczkami prochu w podziemiach budynku. I pomimo iż Bonfire Night funkcjonuje dziś także pod nazwą Guy Fawkes Day, to niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to wcale nie Guy Fawkes opracował plan zamordowania króla Jakuba I.
Dużą rolę w zamachu odegrali bracia John i Christopher Wright, wychowani na farmie w Holderness, niedaleko Hull, miejscu, które zresztą istnieje do dziś. I chociaż można by sądzić, że bracia Wright byli zwykłymi wieśniakami, a ich życie wiejską idyllą z początków XVII wieku, to prawda była zupełnie odmienna.
Bracia Wright byli rycerzami, którzy słynęli w całej Europie z walki przeciw zniesieniu religii katolickiej w Wielkiej Brytanii. Spędzili zresztą z tego powodu wiele miesięcy w więzieniu.
Z Guyem Fawkesem bracia Wright poznali się już w czasach swojej młodości. Ponieważ nienawidzili ludzi walczących z katolicyzmem, byli gotowi nawet na podjęcie najpoważniejszych środków i zbuntowanie się przeciw królowi.
W 1604 roku spotkali się w Londynie z Guyem Fawkesem i innymi buntownikami, by opracować plan działania. Podczas tajemnego spotkania postanowiono, że trzeba będzie zorganizować zamach na króla. Chcieli zamordować króla Jakuba I i najwyższych dostojników państwowych zasiadających w parlamencie i blisko związanych z monarchią, by tron mógł objąć kolejny władca — tym razem jednak wyznania rzymskokatolickiego.
Bracia sami zresztą poprosili o pomoc w spisku Guya Fawkesa, który przebywał jeszcze w 1603 roku poza granicami kraju.
Ostatecznie jednak zamach nie udał się, a bracia Wright zostali zastrzeleni. Jako ostatni z grupy spiskowców zmarł Guy Fawkes.
W Wielkiej Brytanii hucznie obchodzi się Bonfire Night. Następujące pokazy fajerwerków z okazji Guy Fawkes Day odbędą się w Hull i w okolicy w czwartek 5 listopada:
- Beverley Lions Bonfire Night (Beverley Westwood, Beverley Lions Club) — początek o 19.45
- Hornsea Freeport Bonfire Party (Freeport Outlet Shopping Village , Rolston Road, Hornsea) — początek około 19.30
- Brantingham Park Firework Extravaganza (Brantingham Park, Brantingham Road, Elloughton) — początek około 19.15, wstęp — 4 funty (bilet rodzinny 8 funtów, opłata za samochód — 10 funtów)
- Charity Bonfire Night Firework Fiesta (Humberdale Farm, Tranby Lane, Swanland) — początek około 19.30, bilety w cenie 3 funtów (normalne), 2 funtów (ulgowe), opłata za samochód: 10 funtów
- Cottingham Tigers Bonfire and Fireworks (Roy Waudby Sports Arena, Willerby Hill Business Park, Willerby) — początek około 20.00, bilety w cenie 3 funtów (normalne) i 2 funtów (ulgowe)
- Bonfire Night Spectacular (Goole Park) — początek około 18.30, bilety w cenie 3 funtów (rodzinne — 10 funtów)