Niewykluczone, że Hull i wiele miejsc w regionie East Yorkshire zostanie jutro rano dotknięte powodzią. Agencja Environment Agency wydała już ostrzeżenie.

Już jutro rano oczekiwane jest podniesienie się stanu wody w zatoce rzeki Humber. Przypływ może spowodować powódź, uważają eksperci. Choć nie mają pewności co do tego, czy powódź na pewno nadejdzie. Dlatego w ostrzeżeniu, jakie wydała Environment Agency czytamy, że należy przygotować się na każdą możliwość.

Ostrzeżenie dotyczy miejscowości Hull, Hessle, Goole, Brough, Hornsea, Withernsea i Bridlington. Miejsca szczególnie narażone na powódź zaznaczono na poniższej mapie.

Władze lokalne już wydały odpowiednie decyzje związane z wzmocnieniem zapór przeciwpowodziowych. Zamknięto także drogę do Spurn Point  — nie wiadomo, kiedy czynna będzie ponownie. Inspektor James Glansfield z Humberside Local Resilience Forum (LRF) poinformował: „Przygotowujemy się na ewentualną powódź, do której może dojść jutro rano. Wysoki stan wody w morzu, połączony ze specyficznymi warunkami meteorologicznymi spowodował, że eksperci Environment Agency wystosowali odpowiednie ostrzeżenie. Władze miasta podjęły współpracę z firmami odpowiadającymi za transport, dostarczanie wody, świadczenie usług telekomunikacyjnych itp., żeby być przygotowanym na każdą okoliczność. Oznacza to także, że z powodu warunków atmosferycznych zmuszeni byliśmy zamknąć niektóre drogi w regionie”.

Przypływ, który może spowodować powódź, rozpocznie się w piątek rano. Jeśli wiać będzie silny wiatr, mogą powstać fale, z którymi nie poradzą sobie zapory przeciwpowodziowe. Władze proszą, by mieszkańcy nie udawali się na spacery w kierunku morza. Dotyczy to nie tylko Hull, ale także Bridlington i Hornsea.

Woda osiągnąć ma najwyższy poziom w godzinach 03.30 — 06.30 rano i 15.30 — 18.30 po południu.  Wtedy też czekają nas najwyższe fale, a ryzyko zalania lądu będzie najwyższe.

Na stronie internetowej Environment Agency czytamy, że alarm powodziowy zakończy się w piątek o 20.00. Do tego czasu warto monitorować komunikaty pojawiające się tutaj. Są na bieżąco aktualizowane.