W zamierzchłych czasach średniowiecza w Beverley znajdowały się tylko trzy bramy, które umożliwiały wejście do osady.  O jednej z nich, North Bar, można powiedzieć, że do dziś spełnia swoją funkcję! Reszta niestety, nadgryziona zębem czasu, nie przetrwała do dziś.

Bramy do miasta połączone były olbrzymim rowem. Z jednej strony zapewniało to mieszkańcom Beverley bezpieczeństwo, z drugiej zaś pozwalało zarabiać na kupcach, którzy chcieli handlować swoimi towarami w osadzie. Nie mogli oni bowiem dostać się do środka bez uiszczenia specjalnej opłaty celnej.

Z biegiem czasu zniszczeniu uległy niestety Newbiggen Gate i Keld Gate. Dzisiaj możemy podziwiać tylko bramę North Bar. Co więcej – można zaryzykować stwierdzenie, że swoją funkcję pełni ona także i w XXI wieku, kiedy nie obowiązują już żadne opłaty za wjazd do Beverley. North Bar nadal jest przecież bramą umożliwiającą dostanie się na starówkę – i to w jakim stylu! Budowla zdecydowanie należy do najciekawszych zabytków Beverley.

North Bar zbudowana została na początku XV wieku (w 1409 roku). Ciekawostką jest fakt, że do dzisiaj pozostaje jedyną bramą wjazdową do miasta wybudowaną z cegły. Z reguły budowle tego typu konstruowano zawsze z kamienia, jednak w okolicy Beverley nie można było znaleźć wystarczającej ilości tego budulca.

Budynek, który wpisano na listę zabytków Wielkiej Brytanii (znajduje się wśród zabytków pierwszego stopnia), ciągle narażony jest na zniszczenia. Przez bramę mogą przechodzić piesi, a samochody jeżdżą ulicą przechodzącą pod North Bar. Zdarza się nawet, że zabłąkana ciężarówka próbuje przejechać pod bramą – to właśnie pojazdy ciężarowe przyczyniają się regularnie do uszkodzeń North Bar.

Warto przypomnieć, że swego czasu firma transportowa East Yorkshire Motor Services (EYMS) uruchomiła trasę autobusową, która przebiegała między innymi pod bramą North Bar. Zaprojektowano nawet specjalne autobusy z dachem o półokrągłym kształcie, dzięki któremu pojazdy nie zahaczały o zabytkową budowlę, kiedy przejeżdżały pod jej sklepieniem. Ciekawy pomysł!

Podczas wizyty w Beverley warto zwrócić uwagę na tę niezwykłą budowlę.