Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, co należy ze sobą zabrać na wakacje. Wszystko zależy od tego, dokąd jedziemy i jak długo zamierzamy tam pozostać. Nie bez znaczenia jest również charakter naszego wypadu. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, jadąc na wakacje.
Jedziesz na wakacje? A wiesz, co warto ze sobą zabrać?
Zastanawiając się nad tym, co powinieneś spakować jadąc na wakacje, pomyśl o charakterze swojej podróży. To pomoże ci zdecydować, czy lepiej sprawdzi się duża walizka, czy może plecak turystyczny z mnóstwem kieszeni i osłoną przeciwdeszczową. Walizka jest bardzo wygodna (i zwykle nieco pojemniejsza niż plecak), ale jej transport może sprawiać problemy.

Jeśli nie chcesz zapomnieć o niczym podczas pakowania, zacznij od podzielenia całego dnia na poszczególne czynności (np. sen – piżama, poranna toaleta – żel pod prysznic, szczoteczka i pasta do mycia zębów, grzebień itp.). Odtwarzając poszczególne czynności, nie zapomnisz o niczym – przynajmniej spośród artykułów pierwszej potrzeby.

Pamiętaj także, że wszystkie rzeczy, które ze sobą zabierasz, można podzielić na artykuły absolutnie niezbędne oraz takie, bez których można przetrwać bez większych problemów.

Do pierwszej z tych kategorii należą przede wszystkim dokumenty (paszport, dowód osobisty, prawo jazdy lub prawo jazdy międzynarodowe – w zależności od kraju, do którego się udajesz, polisa ubezpieczeniowa – jest ważna także dlatego, że podane są na niej alarmowe numery telefonów, bilety i inne dokumenty, karty płatnicze i gotówka). Niezbędny jest ponadto telefon komórkowy (i ładowarka!).

Wybierając ubrania i akcesoria, które powinieneś zabrać do swojej walizki lub plecaka, kieruj się zasadą mówiącą, że mniej to lepiej. Ubrania, które zabierzesz na wakacje, powinny być uniwersalne – dzięki temu nie będziesz musiał zabierać wielu części garderoby. Kobiety wybierając sukienki na wakacje powinny zdecydować się na takie, które nadadzą się na wieczorne wyjście i na zwiedzanie miasta w samo południe. Ubrania powinny być swobodne, luźne, a jednocześnie (szczególnie jeśli jedziesz na typowe wakacje nastawione na odpoczywanie) powodować, że będziesz się czuć komfortowo i… dobrze wyglądać na zdjęciach!

Wybierając spodnie zastanów się nad tym, jaki klimat panuje w miejscu, do którego jedziesz. Jednak nawet jeśli na miejscu zawsze panują upały, powinieneś zabrać ze sobą przynajmniej jedną parę spodni z długimi nogawkami – mogą się przydać podczas przejazdów autokarem z klimatyzacją, a także przy zwiedzaniu świątyń. Podobna zasada obowiązuje w przypadku górnych części garderoby z długimi rękawami. Pomyśl także o zabraniu bluzy z kapturem – w klimatyzowanych pomieszczeniach, głównie w autokarach, zimne powietrze wieje przede wszystkim z góry – prosto na na głowy pasażerów. Jeśli nie chcesz się rozchorować, zadbaj o nakrycie głowy.

Nie zabieraj ze sobą nadmiernej liczby dodatków i akcesoriów – biżuteria może się przydać, pod warunkiem, że jest uniwersalna i jest jej niewiele (dotyczy to oczywiście tylko wyjazdów typowo wypoczynkowych). Długie wisiorki i kolczyki są niepraktyczne i będą tylko przeszkadzać. Akcesoria powinny móc pełnić wiele funkcji – kobiety, które noszą chusty, powinny zabrać ze sobą tylko taką chustę, która może być jednocześnie ozdobą, nakryciem głowy podczas upału czy ochroną przed wieczornym chłodem na spacerze.

Pakując urządzenia elektroniczne nie zapomnij o ładowarkach do nich. Zwróć uwagę na typ gniazdek elektrycznych w kraju, do którego się udajesz. Może Ci być potrzebny specjalny adapter. Pamiętaj także, by na miejscu zdeponować sprzęt w hotelowym sejfie, jeśli zamierzasz zostawić go w hotelu, opuszczając jego teren. W przeciwnym razie – jeśli dojdzie do kradzieży – nikt nie zwróci Ci pieniędzy za utracone mienie. Na wakacje warto zabrać także latarkę i scyzoryk – mogą się przydać na miejscu, jeśli przyjdzie Ci stawić czoło jakiejś kryzysowej sytuacji. Do walizki warto zapakować także książkę lub gazety w znanym Ci języku – na miejscu lub podczas podróży może Ci się nudzić.

Zapakuj również kosmetyki. Weź szczoteczkę i pastę do mycia zębów, nić dentystyczną, maszynkę i piankę do golenia, żel do mycia ciała i twarzy (to ważne, szczególnie jeśli zamierzasz zwiedzać wielkie miasta położone w klimacie tropikalnym – brud bardzo szybko osadza się na skórze), grzebień lub szczotkę do włosów, suszarkę do włosów, dezodorant oraz zestaw do pielęgnacji paznokci, krem UV, krem nawilżający. Poszukaj w drogeriach opakowań na kosmetyki w wersji „mini” – kosztują zwykle niewiele, a pozwalają zabrać ze sobą wiele rodzajów kosmetyków w niewielkich ilościach, wystarczających nawet na trzy tygodnie pobytu.

Jeśli wybierasz się w regiony, w których dużo jest komarów, nie rób zapasów środków odstraszających owady w Polsce. Na miejscu kupisz je zwykle taniej. Miejscowe specyfiki są zwykle także mocniejsze.

Pamiętaj o apteczce! Oprócz absolutnie niezbędnej wody utlenionej i opatrunków, powinny znaleźć się w niej: środek przeciwbólowy, środki na przeziębienie, grypę i ból gardła, lek działający antyhistaminowo, środek chłodzący stosowany po oparzeniu, środek na biegunkę, spirytus i krople do oczu.

Pakowanie się nie jest prostym zadaniem! Jeśli jednak dokładnie wszystko zaplanujesz, nie powinieneś mieć z nim żadnych problemów. Życzymy udanej podróży.