Młode mamy nie będą już otrzymywały darmowego sztucznego mleka dla swoich dzieci w szpitalach. Hull i East Yorkshire Hospitals NHS Trust potwierdził, że nie będzie rutynowo dostarczać mleka w butelkach dla matek, które nie chcą karmić piersią.

W ostatnich latach instytucja włożyła ogromny wysiłek w edukację matek o karmieniu piersią, które przynosi wiele korzyści dla zdrowia zarówno ich, jak i ich dzieci. Jednak do chwili obecnej sztuczne mleko było dostępne dla młodych mam na czas ich pobytu w szpitalu.
Pomimo nowych zarządzeń, pracownicy oddziału położniczego bedą mieli dostęp do małego zapasu mleka, które może być wydane matce tylko na jedno karmienie zaraz po porodzie. Jeśli kobieta zdecyduje się na sztuczne karmienie, będzie sama musiała zadbać o zapas mleka dla swojego dziecka. Zmiany zostaną wprowadzone od przyszłego poniedziałku czyli 6 czerwca 2011 roku.

Liz Mason, koordynator karmienia niemowląt powiedziała, że matki, które chcą karmić butelką otrzymają odpowiednią poradę i wsparcie. Dzieci, które są karmione butelką mają tendencję do zbyt szybkiego przybierania na wadze w pierwszym roku życia. Wiąże się to ryzykiem otyłości u dzieci, jak również potencjalnym rozwojem cukrzycy w dzieciństwie. W 2002 roku była jeszcze dominująca kultura karmienia sztucznego w całym mieście, co równa się z 70 procentami wszystkich dzieci w Hull, które nigdy nie były karmione piersią. Tendencja ta zmieniła się w ostatnich latach. Obecnie tylko 42 procent dzieci w mieście jest karmionych butelką od urodzenia.

List powiadamiający o zmianach wraz z informacją co zabrać do szpitala, jest wysyłany do kobiet w ciąży w East Yorkshire.