W lutym pisaliśmy o tym, że już za jakiś czas będzie można najprawdopodobniej wjechać szklaną windą na szczyt wieży North Tower mostu Humber Bridge. Teraz wiemy już, że projekt nie pozostanie tylko na papierze. Kiedy zostanie zrealizowany?

Władze miasta przypuszczają, że szklana winda będzie cieszyć się olbrzymim zainteresowaniem nie tylko ze strony turystów, ale też mieszkańców Hull i okolic — widok jest oszałamiający, z North Tower widać piękną panoramę East Yorkshire i (częściowo) także Lincolnshire.

Zwiedzający będą mogli także zatrzymać się w nowym hotelu położonym przy Humber Bridge i dowiedzieć się czegoś na temat konstrukcji oraz całego regionu w centrum turystycznym.

Rzecznik komisji zajmującej się w mieście mostem Humber Bridge powiedział: „Zamierzamy zbudować centrum turystyczne i połączyć je ze szklaną windą, która zawiezie zwiedzających wprost na sam szczyt konstrukcji”. Dodał, że ma nadzieję na to, iż szklana winda stanie się kolejnym powodem do odwiedzenia Hull.

Wstępne wizualizacje zakładają, że podróż na szczyt składać się będzie z dwóch etapów — najpierw mała winda zawiezie zwiedzających na niewielką wysokość. Tam przesiądą się oni do dużej gondoli i pojadą aż na sam szczyt.

W ten weekend prowadzone są konsultacje dotycząc projektu. Władze chcą poznać opinię mieszkańców na temat tego, czy pomysł jest ich zdaniem dobrze opracowany. „Nasz zespół, złożony z ekspertów zajmujących się tym projektem, będzie odpowiadać na wszelkie pytania mieszkańców” — powiedział Peter Hill, zarządzający mostem Humber Bridge.

Jeśli mieszkańcy nie zgłoszą dużych obiekcji co do pomysłu, projekt zostanie opracowany formalnie i zgłoszony do East Riding Council. Nastąpi to najpewniej pod koniec maja lub (najpóźniej) na początku czerwca.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa obiektu ruszy już pod koniec tego roku.

Jest duża szansa na to, że projekt nie będzie budzić dużych kontrowersji ze strony mieszkańców okolic. Sondaże pokazują, że są oni zachwyceni tym pomysłem. Trzymamy zatem kciuki za jego realizację!