Kobiety w Hull.Female Open Football Fascinations (F*OFFs) to próba artystycznego spojrzenia na Euro 2012 z kobiecej perspektywy. Efekty, w wykonaniu grupy polskich artystek, będzie można obejrzeć już w poniedziałek, 11 czerwca 2012 o godz. 16:00 podczas festiwalu ‘East in East’ organizowanego w Rich Mix we wschodnim Londynie.

Projekt, poszukujący odpowiedzi na pytanie o miejsce kobiety w piłkarskiej rzeczywistości, został zrealizowany we współpracy z grupą Polish Artists in London.  

Już za chwilę rozpoczną się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej: Euro 2012, postrzegane jako typowo męska rozrywka. Co w tym czasie będą robić kobiety? Czy wbrew powszechnym stereotypom dadzą się porwać sportowym emocjom, chwycą kufle piwa w ręce i ramię w ramię z mężczyznami będą dopingować biało-czerwonych? Czy też ukryją się gdzieś, żeby przeczekać czas piłkarskiego szaleństwa, zajęte własnymi, ważniejszymi sprawami? Zapewne, ile kobiet, tyle odpowiedzi. 

Mimo to, z tematem postanowiły zmierzyć się polskie artystki, których twórcze eksploracje skupiły się w projekcie pod hasłem ‘F*OFFs czyli Female Open Football Fascinations’. Projekt, na który złożą się liczne krótkie formy artystyczne, będzie można zobaczyć już w poniedziałek, 11 czerwca o godz. 16:00, tuż przed meczem Anglia-Francja w Rich Mix we wschodnim Londynie.

W programie znajdą się między innymi grupa performatywna Stage Factory Karoliny Rozieckiej, polsko-rosyjski duet taneczny, a także performance wizualny Ewy Obrochty. Całość będzie prowadzona przez Magdę – the Cleaning Lady – sceniczne alter ego Malwiny Chudzińskiej. Nadzór artystyczny nad wydarzeniem sprawuje grupa Polish Artists in London, kolektyw zrzeszający polskich artystów tworzących i mieszkających w Londynie.

F*OFFs będzie tylko jednym z projektów pokazywanych 11 czerwca przez PAiL w Rich Mixie. W ramach festiwalu odbędzie się także ekskluzywny pokaz kontrowersyjnego spektaklu Przemka Wojcieszka w reżyserii Margot Przymierskiej „Piosenki o wierze i poświęceniu”. Sztuka opowiadająca o czterech diametralnie różnych postaciach, które pod wpływem traumatycznych przeżyć próbują na nowo zdefiniować swoje życie, dotyka delikatnych kwestii relacji między mężczyzną a kobietą, między religią i seksualnością. Pokaz spektaklu w odbędzie się w języku polskim z angielskimi napisami – początek godz. 21:30. 

Dodatkowo, podczas całego festiwalu ‘East in East: Euro 2012’, który potrwa od 6 czerwca aż do 1 lipca, kolektyw Polish Artists in London poprowadzi stoisko, na którym będzie można obejrzeć i zakupić prace licznych polskich artystów tworzących w Wielkiej Brytanii. Ponadto, dzięki uprzejmości sponsorów, goście festiwalu będą mogli spróbować wybranych specjałów polskiej kuchni. Dochód ze sprzedaży prac jak i wszelkie datki zasilą następne projekty PAiL. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach festiwalu jest całkowicie bezpłatny. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie www.richmix.org.uk.

Dodatkowe informacje:
Irmina Jakubiak
07903 433 876
media@pail.org.uk