Pracownicy HM Passport Office w Wielkiej Brytanii będą dziś strajkować, poinformował portal MSN. Jak podano, powodem strajku jest chęć zwrócenia uwagi na niewystarczającą liczbę pracowników w urzędzie, co znacząco wpływa na spowolnienie pracy.
Strajk urzędników
Sezon wakacyjny to czas, w którym wielu obywateli decyduje się na wyrobienie paszportu. Kolejki w urzędach ulegają znacznemu wydłużeniu – wszyscy, którzy zamierzają wyjechać na wakacje za granicę (poza Unię Europejską) muszą posiadać ten dokument. Ze względu na dużą liczbę wniosków o wydanie paszportu oraz niewystarczającą liczbę pracowników HM Passport Office na dokument trzeba niekiedy bardzo długo czekać.

Zdarzają się opóźnienia, za które HM Passport Office niejednokrotnie przepraszało. Aby im zapobiegać, sezonowo zatrudnia się dodatkowych pracowników – ich zadaniem jest uporanie się w możliwie jak najszybszym czasie z 30 000 dodatkowych wniosków o wydanie paszportu. Okazuje się jednak, że to nie wystarcza. W samym bowiem czerwcu do HM Passport Office wpłynęło aż… 775 000 wniosków o wydanie paszportu! Dyrektor urzędu, Paul Pugh, powiedział, że to prawdopodobnie największa w historii HM Passport Office liczba wniosków złożonych w ciągu jednego miesiąca.

Urzędnicy z HM Passport Office przyznają, że w tym roku wpłynęło do urzędu najwięcej wniosków od 12 lat. O wiele więcej niż prognozowano (pomimo tego, że prognozy na ten rok były mocno zawyżone – po to, by przygotować urząd na dużo pracy w sezonie letnim).

Dzisiejszy protest został zorganizowany przez organizację Public and Commercial Services (PSC). Ma na celu zwrócenie uwagi na problem zbyt małej liczby pracowników w urzędach HM Passport Office. Organizatorzy strajku podkreślają, że problem deficytu kadr trwa nieustannie już od czterech lat. Strajk ma także być sposobem walki z nieregularnymi płacami dla urzędników, zaznacza organizacja Public and Commercial Services.

Organizatorzy strajku mają nadzieję, że poważne zaległości w realizowaniu wniosków o wydanie paszportu, do jakich doszło w tym roku, pomogą szybko osiągnąć cel protestu. Zaznaczają jednocześnie, że głównym powodem wystąpienia tych zaległości jest zbyt mała liczba pracowników i przedstawiają dane pokazujące, że liczba urzędników w HM Passport Office spadła od 2010 roku aż o 300!

Sekretarz generalny Public and Commercial Services Mark Serwotka, powiedział, że problem, z jakim przyszło sobie poradzić, jest tak olbrzymi i tak oczywisty, że rozmowy mające na celu znalezienie jego rozwiązania powinny odbyć się już dawno temu. Serwotka zaznaczył jednak, że – jego zdaniem – jeszcze wiele czasu minie, zanim uda się wypracować rozwiązanie, które zapobiegnie powtórzeniu się opóźnień w wydawaniu paszportów w przyszłym i w każdym następnym roku.

Organizacja Public and Commercial Services została ostro skrytykowana za zorganizowanie strajku w okresie wakacyjnym. Przeciwnicy protestu sądzą, że nie doprowadzi on do znalezienia rozwiązania problemu, a jedynie przyczyni się do pogłębienia zaległości w wydawaniu dokumentów. Sezon wakacyjny nie jest dobrym czasem na strajk w HM Passport Office, mówią przeciwnicy inicjatywy. „Organizacja strajku o tej porze roku jest świadczy o braku odpowiedzialności i naraża tylko wnioskodawców na dalsze opóźnienia związane z wyjazdem wakacyjnym”, powiedziała rzecznik Home Office (cytat za MSN). Home Office zachęca organizatorów strajku do ponownego przemyślenia decyzji i przesunięcia terminu protestu. Rzecznik zaznaczyła także, że zadaniem urzędników pracujących w HM Passport Office jest praca na rzecz osób posiadających obywatelstwo Wielkiej Brytanii, starających się o paszport. Organizacja strajku w okresie wakacyjnym na pewno nie służy realizacji tego celu.

Urzędy HM Passport Office będą działać w dniu organizacji strajku. Protest może jednak przyczynić się do znacznego spowolnienia obsługi wnioskodawców, a tym samym jeszcze opóźnić wydawanie paszportów.Źródło: http://news.uk.msn.com