Już niedługo rowerzyści będą mogli pokonać trasę z Leven do Hull zupełnie bezpiecznie i z dala od zgiełku ruchliwych tras samochodowych. Na budowę kolejnego, tym razem dziewięciomilowego odcinka ścieżki rowerowej, rząd przeznaczył 868 tysięcy funtów. Zostanie on zbudowany wzdłuż dróg A1035 i A1174 i będzie łączył istniejące już fragmenty tras rowerowych.
Ścieżka rowerowa z Leven do Hull powstanie już wkrótce!
Na tym odcinku w ciągu ostatnich pięciu lat zginęło lub zostało poważnie rannych aż dwunastu rowerzystów. Z tego powodu podjęto inicjatywę połączenia już istniejących ścieżek rowerowych i zapewnienia możliwości bezpiecznego poruszania się na rowerze między Leven i Hull. Radny Stephen Parnaby podkreśla, że po ukończeniu trasa połączy w bezpieczny sposób Hull, Dunswell, Woodmansey, Beverley, Tickton oraz Leven. Trasa idealnie wpasowuje się w infrastrukturę rowerową znajdującą się przy drodze A164, uzupełniając ją. Nowa ścieżka rowerowa będzie jednocześnie także częścią planu o nazwie „Beverley Transport Plan”.

Wiadomość dotycząca tego przedsięwzięcia ucieszyła przede wszystkim samych zainteresowanych. Rowerzyści pokonujący tę trasę muszą poruszać się w tej chwili obok średnio kilkunastu tysięcy (około 17) samochodów jeżdżących każdego dnia drogą A1035. Robin Russel, przewodniczący jednej z organizacji zrzeszających rowerzystów powiedział, że ten odcinek jest jak śmiertelna pułapka. Jeśli będzie można pokonywać go w bezpiecznej odległości od pędzących obok samochodów, wszyscy uczestnicy ruchu będą szczęśliwsi. Kolarze podkreślają ponadto, że wprowadzenie takiego rozwiązania może spowodować wzrost zainteresowania podróżowaniem rowerem i zachęcić wielu ludzi na odstawienie samochodu, przynajmniej przy ładnej pogodzie. Dawn Goldthorpe z Minster Cycles w Beverley powiedziała, że z pewnością nowe ścieżki zachęcą ludzi do jazdy rowerem. Podkreśla, że jej klienci skarżą się na zagrożenia wiążące się z podróżą wzdłuż A1035 i A1174, dlatego raczej nie wybierają tych tras. Teraz powinno się to zmienić. Goldthorpe dodała, że nie tylko fakt, iż drogami tymi przejeżdża dziennie dużo samochodów powoduje duże zagrożenie. Chodzi także o to, że pojazdy te poruszają się z bardzo duża prędkością, zagrażając rowerzystom.

Urzędnicy są przekonani, że uda się przyciągnąć wielu rowerzystów budując nowe odcinki ścieżki rowerowej łączące Leven z Hull. Jako dowód przedstawiają istniejące trasy – na odcinku między Beverley a Hull codziennie porusza się około 200 rowerzystów! Ich marzeniem jest zapewnienie podróżującym bezpieczeństwa i zredukowanie liczby poważnych wypadków z udziałem rowerzystów.
Z nowymi ścieżkami rowerowymi wiąże się także promocja zdrowego trybu życia oraz… dbałość o środowisko! Jeśli więcej ludzi wybierze rower zamiast samochodu, zmniejszy się emisja szkodliwego dla atmosfery dwutlenku węgla. Podróżując rowerem spalamy tkankę tłuszczową, co działa bardzo korzystnie dla ludzi zagrożonych otyłością. Urzędnicy mają nadzieję, że uda się poprawić jakość życia wielu mieszkańców okolic Hull. Prace nad trasami rowerowymi rozpoczną się w tym roku.

Źródło: www.thisishullandeastriding.co.uk