Po raz pierwszy dramatopisarz angielski John Godber uchwycił piękno sportu, jakim jest rugby, pisząc dzieło Up 'N’ Under. Przedstawienie zostało sfilmowane i przysporzyło jego autorowi wiele popularności. Teraz, mniej więcej po 30 latach od czasu napisania Up ‘N’ Under, John Godber stworzył kolejne wspaniałe widowisko – zatytułował je Muddy Cows. Przedstawienie, które już wkrótce będzie można obejrzeć w Hull Truck Theatre, pozwoli widzowi spojrzeć na ten sport jeszcze raz – tym razem z perspektywy kobiety. Czy to jednak na pewno jedyne różnice między obiema sztukami Johna Godbera?
Muddy Cows Johna Godbera w Hull Truck Theatre już wkrótcePrzedstawienie Muddy Cows przygląda się sportowi rugby z innej perspektywy niż większość dotychczasowych filmów i spektakli o tej tematyce. Autor przed napisaniem dramatu postanowił dokładnie przyjrzeć się temu środowisku, by następnie wiernie oddać je w swojej sztuce. Jak mówi, chciał pokazać w szczególności olbrzymią pasję, z jaką wiąże się uprawianie tego sportu. Tym bardziej, że – jak wynika z obserwacji Godbera – kobiety na boisku walczą tak samo zacięcie, jak mężczyźni. Pisarz przyrównał to do pewnego rodzaju siły, którą nagle otrzymują od Boga. Godber jest zafascynowany kobietami uprawiającymi ten sport – tym bardziej, że słyszał na ich temat niezwykłe historie. Jedną z nich jest mówiąca o aktywnej członkini zespołu, która zeszła z boiska dopiero w 12 tygodniu ciąży! Poza tym, jak zauważa autor, kobiety te są zawsze „twarde, gotowe do walki”.

Ale nie tylko one były powodem, dla którego powstała sztuka Muddy Cows. John Godberger postanowił napisać ją po spotkaniu z dyrektorem artystycznym teatru Scarborough’s Stephen Joseph Theatre, Chrisem Monks’em. To on podsunął dramaturgowi pomysł na to, by spojrzeć na rugby raz jeszcze – tym razem jednak z zupełnie innej perspektywy niż w przypadku Up ‘N’ Under. Monks’owi chodziło w zasadzie o wystawienie Up ‘N’ Under ponownie, po wprowadzeniu drobnych zmian. Godberger uznał jednak, że o wiele lepszym pomysłem będzie stworzenie zupełnie oddzielnego dzieła.

Godberger podjął się tego wyzwania. Stworzył wspaniały dramat, który tym razem koncentruje się nie na ukazaniu sportu, lecz na interakcjach między poszczególnymi członkiniami drużyny. W Muddy Cows nie chodzi o to, która drużyna zwycięży rozgrywkę. Ważniejsze jest raczej znalezienie przyczyn zwycięstwa, zbadanie, czy zależą one od osobowości zawodniczek. Dlatego właśnie autor postanowił przeprowadzić dokładny research przed postawieniem na papierze choćby pierwszej litery. Liczyły się dla niego przede wszystkim charaktery. A te – jak się okazało – są bardzo różnorodne. Być może dlatego, że należą do wielu, zupełnie odmiennych od siebie osób? Godberger powiedział, że wielu graczy z wykształcenia jest prawnikami, lekarzami czy szefami kuchni. A mimo tego odnajdują się na boisku i tworzą jedną całość, zdolna pokonać przeciwnika.

Muddy Cows będzie można zobaczyć w Hull Truck Theatre codziennie do 12 października (zawsze o 19.45, poza sobotami 05.10 i 12.10). Bilety, które kosztują od 12 do 18 funtów, można zarezerwować telefonicznie (pod numerem telefonu: 01482 323638) lub online (za pośrednictwem strony internetowej teatru: http://www.hulltruck.co.uk/ – zakładka Tickets). Więcej informacji tutaj.

Źródła: http://www.thisishullandeastriding.co.uk/,
          http://www.hulltruck.co.uk