3 października rozpoczyna się 3. edycja festiwalu Play Poland Film Festival 2013. Najlepsze polskie filmy będą pokazywane na Wyspach do połowy grudnia.
Perły polskiego kina w UKNajwiększy mobilny festiwal polskich filmów zawita w tym roku do 13 miast znajdujących się głównie na terenie Wielkiej Brytanii, ale także Kanady, Chin i Norwegii. Autorem projektu jest grupa Polish Art Europe z Edynburga.

W Belfaście, Birmingham, Edynburgu, Glasgow, Londynie i Oxfordzie będzie można obejrzeć czołowe produkcje polskiej kinematografii z ostatnich lat. „Syberiada Polska” Janusza Zaorskiego przybliży historię Polaków, Ukraińców i Żydów, którzy zostali zesłani na Syberię. Dbałość o historyczne detale pomoże w przybliżeniu tego trudnego, ale i ciekawego okresu polskiej historii. Nie wszystkie filmy będą zawierać wątki historyczne, a wiele z nich może wywoływać duże kontrowersje.

Tak z pewnością będzie w przypadku „Bez wstydu” („Shamless”), historii zakazanej miłości między 18-letnim Tadkiem i jego o dziesięć lat starszą siostrą. Filmowi dodają smaku także uwikłania bohaterów w kwestie dyskryminacji i nacjonalizmu. Nie mniej złożoną fabułę ma film „W sypialni” („In a Bedroom”) Tomasza Wasilewskiego. Katarzyna Herman wciela się tutaj w postać Edyty, która pozbawiona środków do życia umawia się z różnymi mężczyznami przez Internet, żeby móc spokojnie wyspać się w ich mieszkaniu czy skorzystać z łazienki. Równie ciekawa może być czarna komedia „Trzy siostry” („Three Sisters T”), które zamieszkują starą kamienicę i wspólnie opiekują się 35-letnim… dzieckiem.

Play Poland to nie tylko pokazy filmów. W trakcie festiwalu odbędą się wystawy plakatów filmowych, a także warsztaty prowadzone przez Andrzeja Pagowskiego, znanego na całym świecie z tworzenia plakatów i grafik filmowych.

Szczegółowe informacje na temat filmów i wydarzeń można znaleźć na stronie: www.playpoland.org.uk