Jak donoszą synoptycy mieszkańcy Wielkiej Brytanii mogą spotkać się z niesamowitym zjawiskiem pogodowym, jakim jest krwawy deszcz.Prognoza krwawego deszczu.

Skąd pochodzi ta nazwa? Chodzi oczywiście o kolor deszczu. Takie opady są przewidywane w najbliższym czasie. Wystąpią również niezwyczajne o tej porze roku wysokie temperatury. Słupki termometrów mogą sięgać nawet 20 stopni Celsjusza. Zaraz po tak wysokich temperaturach, jak na tą porę roku będą występowały opady deszczu i śniegu.

Ale w jaki sposób powstanie krwawy deszcz? To niezwykłe zjawisko pogodowe związane jest z deszczem, który przenosi piaski znad pustyni. Kiedy taki deszcz spadnie na ziemię widać kolor czerwony, a gdy wyschnie powstać mogą nawet cienkie strużki. Czerwone może się stać zarówno nasze auto, dom, meble ogrodowe, jak i wszystko, co jest narażone na ekspozycję na to zjawisko.

Sahara jest oddalona od Wielkiej Brytanii o blisko 2000 mil. Podczas burz piaskowych cząstki pyłu są wzniecane w powietrze, a następnie przenoszone na znaczne obszary. Część z nich trafi właśnie do Wielkiej Brytanii. Przywiewają je ciepłe wiatry znad Sahary, które jednocześnie przynoszą ciepłe powietrze, wypychając zimne.
Nie oznacza to, że są przynoszone jedynie czerwone cząstki. Mogą być innego koloru. Wtedy, gdy mamy do czynienia z cząstkami pyłu koloru brązowego lub piaskowego nie ma efektu deszczu krwi.

Według opinii ekspertów krwawy deszcz zdarzać się będzie kilka razy w roku. Zjawisko jest to znacznie bardziej popularne w południowej Europie (Hiszpania, południowa Francja), dlatego że są to miejsca położone bliżej Sahary. Co ciekawe cząstki pyłu znad tej pustyni mogą dotrzeć nawet do Skandynawii! Pył koloru czerwonego pochodzi z Półwyspu Arabskiego.

Zjawisko krwawego deszczu występowało już w starożytności. Homer wspomniał o nim w Iliadzie.  Często w literaturze jest on interpretowany jako zapowiedź czegoś złego.

Źródło: www.bbc.co.uk