Eksperci z National Institute for Health and Care Excellence (NICE) ostrzegają – coraz więcej dzieci cierpi na nadwagę i otyłość. Specjaliści są przekonani, że do jednych z głównych powodów takiej sytuacji należy zbyt dużo czasu spędzanego w sposób bierny – przed komputerem lub telewizorem. Bierny tryb życia bardzo negatywnie wpływa na zdrowie najmłodszych, dlatego rodzice powinni ograniczyć im liczbę godzin spędzanych na oglądaniu ulubionych seriali i filmów animowanych.
Problem otyłosci dotyczy coraz większej liczby dzieci!
Specjaliści pracujący dla National Institute for Health and Care Excellence wydali w ostatnim czasie oświadczenie skierowane do lekarzy rodzinnych, w którym znajdują się wytyczne związane z profilaktyką otyłości i nadwagi wśród dzieci. W dokumencie tym znajduje się informacja mówiąca o tym, że dla profilaktyki tych chorób kluczowe jest monitorowanie liczby godzin spędzonych przed komputerem lub przed telewizorem przez dzieci powyżej dwunastego roku życia, cierpiące na nadwagę. Kiedy rodzice będą dokładnie wiedzieć, ile czasu ich pociecha spędza w sposób bierny, będą mieli szansę na zweryfikowanie tych przyzwyczajeń i stopniowe zastępowanie czynności niewymagających wysiłku prostymi zabawami, aktywnością fizyczną. To bardzo ważne, jeśli rodzice nie chcą dopuścić do sytuacji, w której nadwaga ich pociechy w krótkim czasie zmieni się w otyłość. Niestety, coraz częściej mamy do czynienia z tym problemem.

Eksperci z NICE nie zapomnieli także o młodszych dzieciach. Należy pamiętać, że już od pierwszych lat życia rodzice powinni przyzwyczajać swoje dziecko do aktywności fizycznej. Telewizja czy komputer absolutnie nie mogą być główną rozrywką dziecka. Właściwa dieta połączona z odpowiednio dużą liczbą godzin spędzanych aktywnie pozwolą utrzymać dziecku formę i zapobiegną rozwojowi nadwagi. Przygotowany przez specjalistów przewodnik zostanie przekazany pracownikom służby medycznej, w tym lekarzom rodzinnym. Ich zadaniem będzie pośredniczenie w prowadzeniu kampanii propagującej zdrowy tryb życia już od najmłodszych lat. Lekarze w rozmowie z rodzicami poinformują ich o skutkach nadwagi i otyłości, a także wskażą, w jaki sposób im zapobiegać. Należy bowiem pamiętać, że w przypadku profilaktyki tych chorób wśród dzieci, to właśnie rodzice pełnią kluczową rolę. Niestety, nie wszyscy rozumieją powagę problemu. Niektórzy rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna jest dieta ich pociech. I nie chodzi przecież o to, że czasem babcia przesadzi w częstowaniu swoich wnuków domowymi pysznościami. Odstępstwa od diety nie są problemem, jeśli nie zdarzają się zbyt często.

Niekiedy rodzice nie zauważają, że ich dzieci dotyka problem nadwagi – nasze społeczeństwo zmienia się, ludzie są coraz bardziej otyli. Tym ważniejsze jest zatem prowadzenie podobnych kampanii informacyjnych. Profesor Mike Kelly z NICE mówi, że otyłość wśród dzieci to narastający problem w Wielkiej Brytanii. Przygotowany przez instytucję przewodnik ma pomóc rodzicom walczyć z tym zagrożeniem. Podpowie, w jaki sposób zmieniać nawyki żywieniowe swoich pociech oraz jak zachęcać je do podejmowania aktywności fizycznej.

Cały poradnik można znaleźć na stronie NICE, pod adresem internetowym: http://guidance.nice.org.uk/PH47/Guidance/pdf/English (w formacie PDF). Warto dodać, że problem nie dotyczy tylko brytyjskich dzieci. W Polsce mamy do czynienia z podobną sytuacją. Rodziców przestrzegamy – nawet jeśli za oknem jesienna plucha, dbajcie o aktywność fizyczną i zdrowy styl życia swoich dzieci! Zdrowe nawyki wyniesione z dzieciństwa z pewnością zaprocentują w dorosłym życiu.

Źródła: http://guidance.nice.org.uk/, http://www.mojawyspa.co.uk/