Już jutro Noc Sztucznych Ogni, w Wielkiej Brytanii znana jako Bonfire Night bądź Dzień Guy’a Fawkesa. Obchodzone corocznie święto ma upamiętniać pewne historyczne wydarzenie.
Już jutro Bonfire Night, czyli Noc Sztucznych Ogni!!
Guy Fawkes, urodzony w 1570 roku w Yorku, związawszy się z grupą angielskich katolików w Londynie, planował dokonać zamachu na króla Jakuba I i przywrócić katolickiego monarchę na tron. Wraz ze spiskowcami wydzierżawił kryptę pod Izbą Lordów i tam składował proch. Nocą 5 listopada 1605 roku Fawkes został ujęty przez władze, które zaalarmowane anonimowym listem, ostrzegającym przed niebezpieczeństwem, przeszukiwały Pałac Westminsterski. Przez następnych parę dni Fawkes był przesłuchiwany i torturowany, aż wreszcie złamał się. Skazano go na śmierć przez powieszenie i poćwiartowanie, lecz uniknął agonii w cierpieniach, jaką niosła okrutna kara, gdyż złamał kark, skacząc tuż przed egzekucją z szubienicy, na której miał zawisnąć 31 stycznia 1606 roku.

Od tego czasu nazwisko Fawkesa jest utożsamiane ze spiskiem prochowym, który co roku, poczynając od 5 listopada 1605 roku, upamiętnia się obchodami. W każdym mieście organizowane są spektakularne pokazy sztucznych ogni, palona jest również kukła przypominająca Guy’a.

Najbliższy pokaz sztucznych ogni odbędzie się jutro w Beverley, na pastwiskach Westwood. Jak co roku, organizatorem pokazu jest Beverley Lions Club. Impreza zaczyna się o godzinie 19.15, a wstęp jest darmowy – będzie można jednak wspomóc organizatorów dotacją na pokrycie kosztów zakupu fajerwerków.

Źródło: http://www.visithullandeastyorkshire.com/, http://wikipedia.org/