Hull się zmienia. Nie jest już tym samym miastem, do którego przyjechaliśmy kilka, kilkanaście lat temu. Zmiany widać choćby w centrum miasta.

Powodem do wyremontowania centrum Hull i przekształcenia go w miejsce przyjazne pieszym, a przy tym jeszcze piękniejsze niż dotychczas, było przyznanie miastu tytułu Brytyjskiej Stolicy Kultury 2017. To doskonała okazja, by pokazać piękno Hull gościom, którzy przyjadą do miasta w nadchodzących miesiącach.

Spacer po mieście będzie swego rodzaju trasą widokową, na której znajdziemy najważniejsze punkty w Hull. Początek znajdzie się przy Paragon Interchange, miejscu, które stanie się bramą do centrum Hull.

Trasa poprowadzi dalej przez najciekawsze miejsca w mieście, kończąc się na wybrzeżu, w marinie. Bo przecież historia tego miejsca nierozerwalnie związana jest z morzem.

Paragon Interchange w ogóle stanie się jednym z ważniejszych punktów w Hull. Mieszkańcy i odwiedzający miasto, wyruszając z Interchange, będą dalej przechodzili przez Paragon Square. I w ten sposób wejdą do samego, ścisłego centrum miasta.

W tym miejscu wymieniona zostanie nawierzchnia — starą zastąpi przepiękny granit, którym wyłożona zostanie także ulica Jameson Street. W tym miejscu znajduje się wiele sklepów, dlatego miasto chce ułatwić pieszym dostęp do nich — i uprzyjemnić tym samym zakupy. W planach jest również stworzenie wielu nowych kawiarni i restauracji, żeby czas spędzony w centrum Hull stał się naprawdę przyjemnym doświadczeniem.

Na końcu ulicy Jameson Street powstać ma plac, na którym odbywać się będą niewielkie wydarzenia, także artystyczne.

Zmieni się również oblicze ulicy King Edward, która zyska więcej zieleni niż dotychczas. Plac Queen Victoria Square stanie się natomiast prawdziwym sercem Hull — dzięki zaplanowanym remontom miejsce to stanie się jeszcze piękniejsze niż dotychczas. Na placu Queen Victoria Square odbywać się będą najważniejsze wydarzenia w Hull. Ale będzie to także plac, na którym każdy będzie mógł się zrelaksować. Władze planują bowiem zainstalowanie w tym miejscu wielu ławek. I dodatkowego oświetlenia, dzięki któremu plac Queen Victoria Square będzie piękny także nocą.

Plany rewitalizacji centrum Hull zakładają, że ulica Whitefriargate będzie głównym wejściem na teren Starego Miasta. Wymieniona zostanie nawierzchnia (władze chcą położyć tutaj jasne płyty chodnikowe i materiał przypominający granit). Na Starym Mieście odbywać się będą imprezy o charakterze tradycyjnym, takie jak okazjonalne targi.

Na Starym Mieście powstaną także niewielkie, bardzo płytkie kwadratowe zbiorniki wodne. W ten sposób kościół Trinity Church zyska wspaniałe otoczenie, które podkreśli piękno jego architektury. Jego detale będą odbijały się w połyskującej wodzie.

Także w tym miejscu zainstalowane zostaną ławki, dzięki którym będzie można odpocząć podczas spaceru po centrum Hull i zrelaksować się w pięknym otoczeniu.

Zmiany czekają również Fruit Market i Humber Dock Street. Ulica zostanie odświeżona, zrewitalizowana, a znajdujące się przy niej kawiarnie — wyeksponowane. Mają zachęcać do spędzania tutaj czasu ze znajomymi i w gronie rodzinnym.

W tym rejonie częściowo zostanie ograniczony ruch samochodów, więc miejsce stanie się przyjazne dla pieszych, zamieni się niemal w deptak. I doprowadzi wprost do mariny, która jest jednym z symboli naszego Hull.

Zgodnie z planami, remonty, dzięki którym oblicze miasta zmieni się nie do poznania, zakończą się latem przyszłego roku. Obecnie prace trwają. Szacuje się, że wykonano już 75% projektu.

Inwestycja warta jest ponad 26 milionów funtów. Jesteśmy przekonani, że to bardzo dobrze wydane pieniądze!