Afera w Barclays.Zarząd banku Barclays będzie musiał odpowiedzieć na „trudne pytania” dotyczące manipulowania stopami procentowymi – zapowiedział David Cameron. W środę amerykański i brytyjski regulator rynków finansowych w wyniku wspólnego dochodzenia ukarali bank grzywną w wysokości 290 mln funtów. Uznano, że Barclays jest winny utrzymywania Libor na sztucznie zaniżonym poziomie, by w ten sposób zwiększyć własną wiarygodność kredytową podczas kryzysu finansowego – pisze londynek.net.

Honorowana przez najważniejsze londyńskie instytucje finansowe stopa Libor oraz będąca jej odpowiednikiem w głównych bankach strefy euro stopa Euribor – to dwie kluczowe stopy kredytu na globalnych rynkach finansowych, mające bezpośredni wpływ na wycenę transakcji i rozliczenia między bankami i innymi instytucjami. Od ich wysokości uzależnione jest też oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki klientom, w tym pożyczek hipotecznych.

Przy ustalaniu aktualnej wysokości Libor uwzględniane są informacje o stopach oprocentowania w bankach zrzeszonych w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA).

„Raport FSA (Financial Services Authority – regulatora brytyjskiego rynku usług finansowych) jest szokującym oskarżeniem bankowej subkultury w bankach takich jak Barclays w przededniu kryzysu finansowego (z lat 2007-09)” – oświadczył w Izbie Gmin minister finansów George Osborne.

„Są dowody na to, że od 2005 r. aż do początku 2007 r. chciwość w banku miała charakter systemowy i była przedkładana nad integralność i stabilność operacji bankowej, a ludzie odpowiedzialni za to wiedzieli, co robią” – dodał.

Lider opozycyjnej Partii Pracy Ed Miliband wyraził przekonanie, że bankierzy powinni ponieść daleko idące konsekwencje i stanąć przed sądem, a liberalny polityk lord Oakeshott wyraził przekonanie, że szef Barclays Bob Diamond powinien ustąpić.

„Trudno o bardziej szokujące zachowanie ze strony banku niż zatajanie prawdy o tym, jakie koszty sam ponosi, zaciągając pożyczki po to, by następnie taka fałszywa informacja stała się wyznacznikiem dla wyceny innych transakcji” – ocenił Robert Peston, komentator ds. biznesu BBC.

Akcje Barclays Banku na londyńskim parkiecie straciły w czwartek chwilowo aż 18 proc. wartości. Przecena objęła też akcje RBS (Royal Bank of Scotland), które staniały o 13-14 proc., oraz inne grupy bankowe.

RBS liczy się z tym, że zostanie wobec niego wszczęte dochodzenie w celu ustalenia, czy nie dopuszczał się podobnych manipulacji. Dochodzenie ma objąć też międzynarodowe banki inwestycyjne, w tym Citigroup, JP Morgan, Deutsche Bank, HSBC. Niektóre z nich mogły były być w zmowie z Barclays.

Brytyjskie Stowarzyszenie Bankowości zwróciło się w czwartek do rządu, by ściślej uregulował zasady ustalania stopy Libor.

źródło: londynek.net