W minioną sobotę podczas spotkania przywódców 27 państw Unii Europejskiej (czyli z wykluczeniem przedstawicieli Wielkiej Brytanii) przyjęto postanowienia dotyczące negocjacji w sprawie Brexitu. Do sprawy odniósł się prezydent Andrzej Duda.

Prezydent oznajmił, że obowiązkiem władz jest starać się w jak największym stopniu zabezpieczyć interesy Polaków znajdujących się w Wielkiej Brytanii, podaje Polska Agencja Prasowa. Duda oznajmił: „Przede wszystkim warunki, o jakie musimy się starać, żeby były związane z Brexitem, to takie warunki, które zapewnią, że europejskie wartości – w znaczeniu wolności – nadal będą obowiązywały. Także w relacjach pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią”.

Jak informuje PAP, zdaniem prezydenta, Wielkiej Brytanii zależeć będzie na spokojnych negocjacjach z Unią, które on osobiście także popiera. Mówiąc o Brytyjczykach powiedział: „Oni też będą chcieli zachować swobodę przepływu towarów, usług, także przepływu osób, pomiędzy Wielką Brytanią a krajami Unii Europejskiej”.

Prezydent mówił też: „Nie mam wątpliwości, że większość brytyjskiego społeczeństwa, gdy dokona chłodnej analizy tego elementu, powie: Tak, jednak chyba wolelibyśmy przy tym zostać, bo chcemy się nadal dobrze rozwijać gospodarczo. W związku z tym, moim zdaniem, te negocjacje będą trwały. Natomiast jaki będzie ich ostateczny efekt, trudno dzisiaj przewidzieć”.

Podsumowując prezydent Duda podkreślił, że obowiązkiem zarówno jego, jak i przedstawicieli rządu, będzie „starać się w jak największym stopniu zabezpieczyć interesy Polaków znajdujących się w Wielkiej Brytanii”. Oznajmił: „To jest obowiązek pani premier, to jest obowiązek rządu, to jest także mój obowiązek jako prezydenta. I staramy się to robić”.

Oświadczenie Andrzeja Dudy w sprawie Polaków w UK pojawiło się zaledwie kilka dni po tym, jak Beata Szydło złożyła życzenia przedstawicielom Polonii, zapraszając ich do powrotu do Polski. „Za mną jeden z najpiękniejszych widoków rozciągający się na tle Beskidów – panorama Bielsko-Białej. Według mnie to jeden z najpiękniejszych widoków, który zawsze wraca do mnie wtedy, kiedy jestem z dala od domu. Życzę państwu, aby takie piękne widoki z Polski były zawsze w waszych sercach, w waszej pamięci. Z okazji Dnia Polonii życzę wam wszystkiego najlepszego, ale przede wszystkim życzę tego, abyście zawsze pamiętali o Polsce, pamiętali o nas, żebyście pamiętali, że jesteśmy jedną wielką rodziną. Zapraszamy do Polski, przyjeżdżajcie – warto” — mówiła premier.

Polski rząd przewiduje, że tylko do końca tego roku w związku z Brexitem do Polski wróci z Wielkiej Brytanii 20 proc. mieszkających tam obecne Polaków.