Badania przeprowadzone przez Work Service pokazują, że Wielka Brytania stała się ponownie najpopularniejszym kierunkiem emigracji dla Polaków.
W raporcie „Migracje Zarobkowe Polaków” czytamy, że aż 19 proc. Polaków planujących emigrację zarobkową deklaruje chęć wyjazdu do Wielkiej Brytanii. Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku podobną deklarację składało tylko 14 proc. osób.
Ponad połowa naszych rodaków z tej grupy zaznacza, że chce zdążyć z wyjazdem przed Brexitem, obawiając się, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej emigracja nie będzie już taka łatwa.
Prezes Work Service Maciej Witucki skomentował na łamach Pulsu Biznesu wynik badania: „Ogromny wpływ na ten wynik ma Brexit. Zapytaliśmy, czy wyjście Wielkiej Brytanii z UE determinuje właśnie taki kierunek emigracji — 58 proc. badanych odpowiedziało, że tak. Wyraźnie widać zatem, że potencjalni emigranci wolą zastać Brexit na Wyspach niż w Polsce”.
Wielka Brytania od wielu lat była popularnym kierunkiem migracji zarobkowych z Polski. W chwili, kiedy analitycy Work Service zaczęli badać trendy migracyjne, czyli w 2014 roku, około 25 — 30 proc. respondentów deklarowało chęć wyjazdu do UK. Ale już kilka lat później to Niemcy stały się państwem pierwszego wyboru dla emigrujących Polaków.
Trend ten ponownie uległ odwróceniu po ogłoszeniu decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Prezes Work Service zauważa w rozmowie z dziennikarzem Pulsu Biznesu: „Nie wiadomo, na jakich zasadach Wielka Brytania będzie przyjmowała imigrantów, kiedy opuści UE, ani jakie świadczenia oraz warunki pracy dla cudzoziemców uda się wypracować podczas negocjacji. Nie ma jednak wątpliwości, że Brexit znacząco wpłynie na kierunki emigracji. Za dwa lata drzwi na Wyspy mogą być zamknięte”.
W tej chwili Polacy stanowią najliczniejszą mniejszość na Wyspach, wyprzedzając nawet Hindusów, którzy przez wiele lat zajmowali pierwsze miejsce pod tym względem. Zgodnie z brytyjskimi statystykami na koniec 2015 r. 831 tys. osób urodzonych w naszym kraju wyemigrowało do Wielkiej Brytanii. Polski GUS podaje natomiast, że liczba ta wynosi około 720 tys.