Spurn Lightship to nietypowy statek. Choć dzisiaj stoi już tylko w przystani w Hull i służy jako muzeum, to niegdyś był mobilną latarnią morską. Stąd też zresztą jego nazwa: Lightship! Sprawdź, dlaczego warto zwiedzić ten statek.

Kiedy myślimy o latarni morskiej, mamy w głowie obraz wysokiej wieży z silnym, punktowym, ruchomym źródłem światła na górze. Ale nie oznacza to, że to jedyny rodzaj latarni! Niegdyś za latarnie morskie służyły także specjalnie przygotowane do tego celu statki. Cumowano je na wodach, na których było zbyt głęboko, by wybudować tradycyjną konstrukcję wieży. Historycy twierdzą, że statki służące jako latarnie morskie wynaleźli już starożytni Rzymianie. Nie ma na to jednak zbyt wielu dowodów. Wiadomo natomiast, że pierwszym okrętem tego typu w czasach nowożytnych był statek brytyjski, zacumowany przy ujściu Tamizy. Zbudowano go w XVIII wieku.

W późniejszych latach statki zastępowano świecącymi bojami lub — dzięki rozwojowi techniki budowlanej — stawiano w ich miejscach tradycyjne, znane wszystkim latarnie.

Poniżej przedstawiamy pięć powodów, dla których warto zwiedzić Spurn Lightship:

  1. Statek został zacumowany w porcie w Hull. Nie trzeba jechać daleko, by móc go zwiedzić. To zatem idealny pomysł na spędzenie ciekawego popołudnia w gronie rodzinnym. Sprawdź sam!
  2. Okręt został zbudowany w 1927 roku. W tej chwili ma zatem prawie 90 lat! Warto zwiedzić go i zobaczyć, jak bardzo rozwinęła się w tym czasie technika. A może dać się zaskoczyć tym, jak bardzo rozwinięte i skomplikowane rozwiązania techniczne stosowano już w latach 20. minionego wieku?
  3. Wizyta w tym miejscu to bardzo ciekawa lekcja historii dla naszych pociech. Z pewnością zapamiętają z niej więcej niż z podręcznika!
  4. Przy okazji zwiedzania statku można przespacerować się po okolicy i spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. A przecież przystań miejska w Hull jest taka ładna! Wspaniałe miejsce na przechadzkę.
  5. Bilety do Spurn Lightship są darmowe. W tej sytuacji nawet fakt, że statek zwiedzać można tylko w wybrane niedziele, nie powinien stanowić problemu!

Więcej informacji na temat Spurn Lightship znaleźć można na stronie hullcc.gov.uk. Tam także dostępne są szczegółowe informacje na temat tego, w jakie dni czynne jest muzeum w najbliższym czasie. Serdecznie zapraszamy!