Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce czeka nas w Hull prawdziwie upalne lato. Zdaniem meteorologów z Met Office już w przyszłym tygodniu słupki rtęci na termometrach skoczą. I pokażą prawie 30 stopni!

Jeśli prognozy przedstawione przez Met Office się spełnią, temperatura wzrośnie do niecałych 30 stopni Celsjusza w przyszłym tygodniu. I to nie tylko w naszym regionie, lecz w całej Wielkiej Brytanii. Dlatego jeśli rozważasz wakacyjne zwiedzanie UK, zastanów się, czy nie pojechać na wycieczkę w przyszłym tygodniu. Najlepiej w pierwszej jego części, bo potem pogoda może ulec pogorszeniu.

Eksperci twierdzą, że fala upałów zbliża się na Wyspy z południowych części kontynentu, przede wszystkim z Półwyspu Iberyjskiego. Zazwyczaj jednak, kiedy ciepłe powietrze przesuwa się na teren UK właśnie z Hiszpanii i Portugalii, mamy do czynienia nie tylko ze wzrostem temperatury, ale też z silnymi burzami, zagrażającymi niekiedy naszemu bezpieczeństwu. Takie zjawisko pogodowe określane jest mianem „Spanish plume”.

Najwyższej temperatury spodziewać się możemy we wtorek i w środę. Ale już w poniedziałek będziemy mogli odczuć, że jest zdecydowanie cieplej niż dotychczas.

Meteorolog Alex Burkill z Met Office uspakaja: temperatura z pewnością wzrośnie, ale nie wiemy jeszcze, czy wraz z nią pojawią się na Wyspach silne burze. W tej chwili jest jeszcze zbyt wcześnie, by móc to ocenić. Oczywiście, nie można wykluczyć takiej możliwości. Ale jeśli burze rzeczywiście wystąpią, to najpewniej nie wcześniej niż dopiero w czwartek albo w piątek.

Pogoda w drugiej części przyszłego tygodnia będzie na Wyspach zmienna. Temperatura spadnie do około 18 — 20 stopni Celsjusza, by potem znów wzrosnąć na weekend. Zapowiada się zatem idealny czas na odpoczynek od pracy.

Trzymamy kciuki za to, by meteorolodzy mieli rację. I by ciepłe powietrze w końcu zawitało do Anglii!