Stawka minimalna to najniższa możliwa płaca, jaką pracodawca może legalnie zaproponować swojemu pracownikowi. „Minimalna godziwa stawka” jest wyższa, jednak jej wysokość zależy od dobrej woli pracodawcy.
Czy ty też zarabiasz "minimalną godziwą stawkę"?
Obecnie ustawowa płaca minimalna to £6,50 za godzinę, minimalna godziwa stawka to £7,65 i £8,80 dla mieszkańców Londynu. Jej wysokość ustalana jest przez Living Wage Foundation. Liczba firm, które postanowiły godziwie płacić swoim pracownikom, podwoiła się w stosunku do zeszłego roku. 18 z nich należy do 100 największych spółek w indeksie giełdowym Footsie 100 – dla porównania, w zeszłym roku było ich tylko cztery.

Wypłacanie wyższych stawek minimalnych pracownikom ma przynieść także profity dla przedsiębiorców. Burmistrz Londynu Boris Johnson, który sam ustalił wysokość stawki dla stolicy, już w zeszłym roku zapowiedział, że firmy, które nie wypłacają godziwej stawki, nie mogą liczyć na żadne miejskie kontrakty.

Z nowych wyższych stawek ma skorzystać 35 tysięcy pracowników. To dobrze, ale jeszcze dużo pozostaje do zrobienia. Obecnie najniższą krajową pensję otrzymuje aż pięć milionów pracujących – to rekord i wynik recesji, której koszty w dużej mierze ponieśli właśnie pracownicy niższych szczebli. Niskie płace to według Bank of England jedyne słabe ogniwo notowanego ostatnio wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii.


Źródło: http://polemi.co.uk/