Jak każdego roku, właściciele ogrodów położonych na wyjątkowym obszarze w Hull pozostawiają furtki otwarte dla zwiedzających. W akcję zaangażowało się ponad 50 właścicieli działek! Warto udać się w okolice Princes Avenue i – relaksując się w otoczeniu zieleni – wesprzeć fundacje charytatywne zyskiem pochodzącym z akcji.
Otwarte ogrody przy Princes Avenue w Hull już w ten weekend!
Po raz pierwszy tego typu akcję zorganizowano w Hull już prawie czterdzieści lat temu, a dokładnie w 1976 roku. Działki i ogrody, które zostaną udostępnione dla zwiedzających, położone są nie tylko przy samej Princes Avenue, lecz również w okolicy. Akcją objęto zatem także aleje: Victoria Avenue, Park Avenue, Westbourne Avenue oraz Marlborough Avenue, ulice Ella Street, Blenheim Street, Richmond Street oraz plac Farnley Square. Zwiedzający będą mogli ponadto zobaczyć z bliska ogród należący do zarządu organizacji ochrony dzikiej przyrody w Yorkshire Yorkshire Wildlife Trust, który położony jest naprzeciwko Westbourne Avenue.

Akcja organizowana w naszym mieście jest jedną z największych (jeśli nie największą!) tego typu w całej Wielkiej Brytanii. W ciągu dwóch weekendów (w tym roku jest to najbliższa niedziela, 07.07.2013, oraz kolejna 14.07.2013) ogrody udostępnione dla zwiedzających odwiedza średnio dwa i pół tysiąca zwiedzających! Dzięki temu, że za wejście na teren działek pobierana jest opłata, każdego roku udaje się zebrać pewną sumę pieniędzy, by następnie przekazać ją różnym organizacjom charytatywnym i fundacjom. Bilet wstępu wynosi 3 funty za każdą osobę dorosłą. Dzieci pod opieką rodziców wchodzą za darmo (organizatorzy nie podali jednak, do jakiego wieku). Aby ułatwić zwiedzanie każdemu, kto zdecyduje się odwiedzić Avenue Open Gardens, zaplanowano darmowy minibus „Hail and Ride”. W niektórych ogrodach będzie można napić się kawy lub herbaty, skosztować pysznego ciasta, posłuchać muzyki lub. Należy pamiętać, że zwiedzanie działek i ogrodów odbywa się zgodnie z ustalonym wcześniej programem, który można nabyć w poszczególnych ogrodach, otwartych podczas każdej z najbliższych dwóch niedziel. Ze względu na to, że nie wszystkie posesje położone przy podanych wyżej ulicach biorą udział w tegorocznej akcji, organizatorzy postanowili ułatwić zwiedzającym dotarcie do tych ogrodów, które są udostępnione. W oknach domów, których właściciele uczestniczą w tegorocznej edycji Avenue Open Gardens znajdą się duże, zielone tablice – plakaty, które nietrudno będzie dostrzec już z ulicy.

Ogrody i działki, które będzie można zwiedzać już w tę i następną niedzielę są bardzo zróżnicowane tak pod względem roślinności, jak i architektury. Niektóre z posesji zajmują naprawdę olbrzymi obszar, na terenie innych natomiast znaleźć można perły architektoniczne, reprezentujące styl ubiegłych epok, wybudowane w latach 70 XIX wieku. Należą do nich między innymi zabytkowe budynki gospodarcze, stajnie itp. Ze względu na brak ściśle określonych reguł kwalifikujących ogrody do udziału w akcji, będzie można poznać ich różnorodność, indywidualny styl i sposób ukształtowania, zgodny z upodobaniami właścicieli. Wszystkie działki jednak tworzą spójną całość, stanowiącą wyjątkowy obszar miasta Hull. Więcej informacji na temat Avenue Open Gardens na stronie internetowej organizatora: http://avenuesopengardens.com/. Można tam również znaleźć wiele ciekawych informacji, między innymi na temat historii całego obszaru. Relaks na łonie natury – choćby tej przekształconej ręką człowieka – jest zawsze świetnym pomysłem. Zapraszamy w imieniu organizatorów!

Źródła: www.avenuesopengardens.com,
          www.visithullandeastyorkshire.com