Ci, którzy regularnie korzystają z dworca Hull Paragon, z pewnością zauważyli, że okna na dworcu nie wyglądają tak jak kiedyś. Stały się bowiem częścią projektu The Train Track oraz The Basket, który nawiązuje do historii miasta.

Look Up to projekt artystyczny, w ramach którego w różnych miejscach w mieście pojawiają się instalacje, których zadaniem jest sprawienie, by mieszkańcy Hull spojrzeli na miasto, w którym żyją, w zupełnie nowy sposób i dostrzegli to, czego dotychczas nie zauważali.

Autorką instalacji na dworcu Hull Paragon, wykonanej z paneli winylowych zadrukowanych przy użyciu specjalnej technologii, jest Claire Barber. Artystka twierdzi, że projekt nawiązuje do migracyjnej historii miasta. Ta bowiem jest bardzo bogata: między 1848 a 1914 rokiem przez Hull przetoczyły się prawie dwa miliony ludzi, którzy promami przypływali do naszego portu z wielu państw całego kontynentu, a następnie wsiadali do pociągów, którymi docierali do transatlantyckich portów w Liverpoolu i Southampton, skąd udawali się w dalszą podróż do Ameryki. Wielu z nich w Hull spędziło zaledwie kilka godzin. A mimo to stali się olbrzymią częścią lokalnej historii, kształtując miasto w bardzo silny sposób.

Claire Barber: — „Moja praca inspirowana jest wieloma uczuciami, które towarzyszyły tym ludziom: od poczucia straty, poprzez smutek związany z pożegnaniem, aż po podekscytowanie spowodowane tym, że za kilka tygodni zaczną nowe życie na innym kontynencie. Chciałam spojrzeć też na to przez pryzmat bagażu, który ze sobą zabierali — nie tylko tego osobistego, ale także kulturowego”.

Zdaniem dyrektora Hull 2017, Martina Greena, instalacja Barber pokazuje, że nasze miasto przez wiele lat było miejscem, w którym spotykali się przedstawiciele wielu narodowości. Miasto, które stawało się oknem na cały świat dla wszystkich tych ludzi. Tak naprawdę tutaj przecież zaczynała się ich podróż w poszukiwaniu nowego życia.

W ramach inicjatywy Look Up w mieście oglądać można wiele instalacji artystycznych. O niektórych z nich pisaliśmy: śmigło turbiny wiatrowej czy samochody wypełnione piaskiem, kamieniami i odpadami znalezionymi na lokalnych plażach Washed Up Car-go.