W czwartek zmieniono zasady przyznawania zasiłku dla rodziców — Child Tax Credit. Eksperci szacują, że zmiana dotknie tysiące rodzin w Wielkiej Brytanii.

O tym, że zasady przyznawania zasiłku Child Tax Credit zostaną zmienione, informował George Osborne już w 2015 roku. Zgodnie z nowymi regulacjami od 6 kwietnia 2017 roku zasiłek w wysokości 2 780 funtów rocznie rodzice pobierać będą mogli maksymalnie na dwoje dzieci. Dotychczas nie było limitu i zasiłek wypłacany był na każde dziecko.

Uwaga! Zmiany dotyczą tylko dzieci urodzonych po 6 kwietnia 2017 roku. Jeśli zatem posiadasz troje lub więcej dzieci, które urodziły się przed tą datą, będziesz nadal móc pobierać zasiłek na każde z nich. Jeśli jednak masz obecnie dwoje dzieci, a trzecie urodzi się po 6 kwietnia, nie będziesz móc starać się o zasiłek na kolejne dziecko.

Ponadto rząd obcina dodatkowe 545 funtów na pierwsze dziecko w rodzinie. Wsparcie tego rzędu otrzymają tylko rodzice, których dzieci przyszły na świat przed 6 kwietnia 2017 roku.

Zmiany nie będą obejmować dzieci urodzonych w wyniku gwałtu (o ile matka będzie w stanie udowodnić, że została zgwałcona), bliźniaków, trojaczków itd. urodzonych w rodzinach, które posiadają już jedno dziecko, dzieci niepełnosprawnych oraz adoptowanych.

Zmiana zasad przyznawania Child Tax Credit budzi wiele kontrowersji, bo dotknie tysiące rodzin wielodzietnych w Wielkiej Brytanii. Od teraz nie będą one mogły liczyć na tak duże wsparcie ze strony państwa, jak dotychczas.

Eksperci z brytyjskich instytucji badawczych, w tym Child Poverty Action Group oraz Institute for Public Policy Research, ostrzegają, że z powodu zmian nawet 200 tys. dzieci w całej Wielkiej Brytanii może być narażone na życie poniżej progu ubóstwa! Alison Garnham z Child Poverty Action Group twierdzi, że rząd sugeruje poprzez zmiany, że jedne dzieci są inne od pozostałych, którym zasiłek nie przysługuje. Garnham uważa również, że rząd naraża wiele rodzin na ubóstwo — w tym także ludzi, którzy uczciwie pracują, lecz w przyszłości z jakiegoś powodu mogą stracić pracę i znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej.