Od kilku dni w Wielkiej Brytanii posługujemy się nowymi monetami jednofuntowymi. Są inne od tych, które znaliśmy dotychczas. Dlatego trudno wychwycić monety, które są podrobione. Sprawdź, jak rozpoznać fałszywki!

Nowe jednofuntówki są cieńsze i lżejsze od tych, którymi posługiwaliśmy się przez ponad trzydzieści lat. Wykonano je ze stopu dwóch metali. Ich kształt również uległ zmianie — nie są już okrągłe, lecz 12-kanciaste.

Na awersie autor projektu umieścił wizerunek królowej Elżbiety II. Na rewersie znajdziemy natomiast angielską różę, szkocki oset, walijski żonkil i irlandzką koniczynę, czyli symbole wszystkich krajów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii.

W celu zabezpieczenia monet przed podrabianiem, umieszczono na nich hologramy. W zależności od kąta, pod jakim oglądamy monetę, widać na niej albo jedynkę, albo symbol funta. Dodatkowo na obwodzie awersu umieszczono mikroskopijne napisy, w tym datę emisji monety.

Brytyjski rząd uważa, że nowe jednofuntówki są obecnie najtrudniejszymi do podrobienia monetami na całym świecie. Ale nie oznacza to, że fałszywe jednofuntówki nie pojawiły się już w obiegu. Warto zatem umieć je rozpoznać. Jak to zrobić? Są dwie podstawowe zasady:

  1. Na każdej monecie umieszczono datę emisji. Musi ona odpowiadać symbolowi umieszczonemu na rewersie, który zmienia się co roku. Najłatwiej sprawdzić to przy pomocy klucza dostępnego na stronie internetowej www.thenewpoundcoin.com.
  2. Stopień zniszczenia. Eksperci podkreślają, że autentyczne monety ulegają w miarę upływu czasu lekkiemu zniszczeniu, stają się matowe. Bardzo często monety podrabiane błyszczą jak nowe, niezależnie od tego, kiedy zostały wyprodukowane.

Pamiętajmy, że posługiwanie się fałszywymi monetami jest nielegalne. Jeśli podejrzewamy, że do naszego portfela trafiła podrabiana jednofuntówka, udajmy się z nią na policję i poinformujmy, skąd ją mamy.

Jeszcze do września tego roku posługiwać się będziemy dwoma rodzajami monet — nowymi i starymi jednofuntówkami. Bank of England zaleca wymianę lub wydanie starych jednofuntówek przed 15 października 2017 roku.