Police and crime commissioner (PCC; komisarz do sprawa przestępczości) z Humberside Police, Matthew Grove powiedział, że postanowił dać młodym ludziom szansę na pomaganie w pracy policji. Zdecydował, że mianuje wkrótce młodych ambasadorów do walki z przestępstwami w okolicy spośród wolontariuszy z Wolfreton School.
Młodzi ambasadorzy w walce z przestępstwami na terenie Humberside
Matthew Grove obiecał, że młodzi ludzie będą mieli sporo do powiedzenia w sprawach związanych z utrzymaniem porządku publicznego w okolicy. W ciągu najbliższych miesięcy PCC wraz ze współpracownikami zamierzają pracować z młodymi ludźmi, by w rezultacie wypracować program wolontariatu, dzięki któremu powołanych zostanie kilku lub kilkunastu młodych ambasadorów, przemawiających niejako głosem swojego pokolenia w sprawach związanych z przestępczością, wykroczeniami i porządkiem w okolicy. Zgodnie z zapewnieniami PCC, młodzi ludzie odczuwają potrzebę zaangażowania w działania policji. Z tego powodu spotkanie z komisarzem do spraw przestępczości wywołało falę entuzjazmu wśród uczniów liceum. Joe Harrison, czternastolatek żywo zainteresowany pomysłem Grove’a, przyznał, że to bardzo dobry pomysł. Chłopiec powiedział, że o wiele lepiej porozumiewać się ludziom w podobnym wieku, stąd potrzeba wprowadzenia instytucji ambasadorów jest uzasadniona. Ludzie pracujący w tym charakterze będą z łatwością rozumieli potrzeby i problemy, z którymi borykają się ich rówieśnicy. W każdym razie na pewno lepiej będzie się im porozumieć, a dzięki temu także wiele nierozwiązywalnych dotychczas konfliktów między pokoleniami może znaleźć wyjście.

Uczniowie podkreślają także, że fakt, iż konkretny ambasador miałby pochodzić z określonego obszaru powoduje, że będzie on znał potrzeby i realia panujące w danej okolicy, co świetnie wpłynie na relacje z młodymi ludźmi. Ellie Trotter, piętnastolatek, powiedział, że o wiele łatwiej byłoby mu zaufać komuś w podobnym wieku, kto znajduje się w takiej samej sytuacji i ma takie same problemy.

Sam komisarz Grove przyznaje, że młodzi ludzie nie zawsze są dobrze rozumiani przez starsze pokolenie. Wprowadzenie osób, które mogłyby porozumiewać się z nimi bazując na podobnych doświadczeniach mogłoby zmienić tę sytuację na lepsze. Uczniowie doceniają to, że PCC zamierza zadbać o ich głos, który do tej pory nie zawsze był wysłuchiwany. Wszyscy mają również nadzieję na to, że dzięki wprowadzeniu w życie takiego programu, znajdzie się sposób na wysłuchanie również ofiar przestępstw. Do tej pory nie zawsze był na to czas.

PCC prozpoczął ponadto debatę nad uzbrojeniem policjantów pracujących w Wielkiej Brytanii, w której jasno powiedział: „Uzbrojenie powoduje barierę między policjantem a młodymi ludźmi, w tym potencjalnymi przestępcami. Ta z kolei może wyzwalać nienawiść i być jedną z przyczyn przestępczości”. Grove pragnie, by broń postrzegana była nie jako siła policjanta, lecz raczej jako jego narzędzie, które pozwala mu dbać wspólne dobro.


Źródło: www.thisishullandeastriding.co.uk