W ostatnich miesiącach do naszej redakcji napłynęły skargi na fałszywe agencje mieszkaniowe, które podobno działają również na terenie Hull. Jeden z naszych czytelników skarżył się iż wpłacił depozyt za wynajem domu do którego nigdy nie otrzymał kluczy. Aby przestrzec naszych czytelników przed popełnienim błędów przy wynajmie nieruchomości, postanowilismy zadać ich pytania właścicielowi zerejestrowanej i od kilku lat działającej na lokalnym rynku polskiej agencji mieszkaniowej Poles Apart – Piotrem Zawalichem.

Piotr, szukając mieszkania pod wynajem możemy zetknąć się z fałszywym agentem bądź landlordem, czyli oszustem. Czy mógłbyś nam powiedzieć ze swojego doświadczenia, czym charakteryzują się tacy oszuści i jak oni działają?

PZ: Takie osoby, przede wszystkim, są bardzo ugodowe, elastyczne. Gdybyśmy chcieli dokonać jakichkolwiek zmian w umowie, w umeblowaniu, w czymkolwiek, to dla nich to nie stanowi żadnego problemu, ponieważ oni tylko czekają, aż te pieniążki im wpadną do ręki. Jeżeli szukamy tak zwanej okazji, czyli penthouse za trzysta złotych, na pewno spotkamy się z takimi osobami i na pewno zostaniemy okradzieni. Kolejna sprawa, przejrzystość, czyli taka osoba powinna powiedzieć nam jak się nazywa firma, jaki jest numer rejestracyjny spółki. Jeżeli jest to osoba działająca jako partnership, kto jest ewentualnie jej księgowym tej firmy. Bo tam też możemy zadzwonić, spytać się, czy rzeczywiście oni istnieją. No jest szereg spraw, które powinniśmy sprawdzać. Po drugie jest to, że ci oszuści wszystko wiedzą, są pewni wszystkiego, nie mają potrzeby sprawdzania czegokolwiek, weryfikacji. Oni z góry wiedzą, czy możemy zrobić to czy tamto, albo jak co jest i to jest podejrzane. Dla nich to jest źródło dochodu, więc starają się w bardzo przebiegły sposób doprowadzić do takiej sytuacji, że my im wpłacimy jakąś opłatę rezerwacyjną, której już nigdy nie odzyskamy.

Dzwonimy do jakiegoś landlorda bądź agenta, pierwsza rozmowa i na co uważać?

PZ: Po pierwsze, poproszę o rachunek wpłaty. Po drugie, czy możemy dokonać tej wpłaty w biurze. Po trzecie, gdzie jest kopia mojej umowy. Po czwarte, jak już wynajmuję, to gdzie są moje odcinki za wpłaty za dany okres. To są rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Dziękuję Ci serdecznie za rozmowę, za wszystkie informacje.

Pełny tekst oraz nagranie rozmowy znajdziesz w serwisie: http://kupnodomu.co.uk