Uznany na całym świecie artysta Spencer Tunick dostał wyjątkowe zadanie. Ma stworzyć pracę, która będzie pomnikiem Hull — Brytyjskiego Miasta Kultury 2017. Praca w formie fotografii ma nawiązywać do morskich tradycji miasta, a przedstawiać będzie…nagich ludzi. Każdy może się przyłączyć do tego ciekawego projektu!

Fotografia zostanie wykonana w porcie East Yorkshire 9 lipca 2016 roku. Na to, żeby zobaczyć pracę, trzeba będzie jednak poczekać kilka miesięcy. Dzieło, które będzie nosiło tytuł „Sea of Hull”, jest projektem, w którym każdy może wziąć udział. Organizatorzy mają nadzieję, że wielu mieszkańców miasta i regionu zdecyduje się rozebrać publicznie w imię sztuki, donosi BBC.

Wszyscy uczestnicy projektu zostaną pomalowani specjalnymi farbami do ciała. Ma to pomóc im przezwyciężyć skrępowanie, które z pewnością pojawi się, przynajmniej na początku. Następnie fotograf poprosi o stworzenie abstrakcyjnych figur i uwieczni wszystkich na fotografii.

Spencer Tunick jest artystą, który działa na co dzień w Nowym Jorku. Dotychczas wykonał już 90 podobnych zdjęć. Ludzie masowo rozbierali się przed jego obiektywem w takich miejscach jak przed budynkiem Sydney Opera House, Place des Arts w Montrealu, Mexico City czy w niemieckim Monachium.

Tunick powiedział BBC, że bardzo interesuje go historia Hull, która związana jest z morzem, handlem morskim i rybołówstwem. „To naprawdę intrygujące, że w niektórych miejscach, gdzie obecnie znajdują się ulice czy parki, jakiś czas temu było morze”. Artysta twierdzi, że chciałby, żeby jego fotografia symbolizowała ludzką falę, która zalewa miejski krajobraz.

Kirsten Simister z Ferens Art Gallery w Hull mówi, że projekt artystyczny Tunicka to wyjątkowa okazja, by zaangażować mieszkańców miasta w tak ciekawy projekt artystyczny — żywy performance, który na jakiś czas przemieni miasto.

Podobna fotografia zostanie wykonana przez Spencera Tunicka także 10 lipca w North Lincolnshire.

Pozować może każdy. Warunkiem jest jedynie ukończenie 18. roku życia.