Black Friday to dzień, podczas którego wydajemy mnóstwo pieniędzy — nic dziwnego, w końcu nie każdego dnia znaleźć można tak wielkie wyprzedaże. Czy na pewno? Sprawdź, jak kupować tanio przez cały rok!

Black Friady to mit

Czarny Piątek, Black Friday, budzi w kupujących niekiedy iście zwierzęce instynkty. Walka o przeceniony telewizor czy mikrofalówkę może zakończyć się naprawdę źle. Tymczasem badania i dane statystyczne pokazują, że w inne dni roku znaleźć możemy… nawet korzystniejsze promocje! Trzeba tylko wiedzieć, gdzie i w jaki sposób ich szukać.

W minionym roku w Black Friday padł rekord wszech czasów — tego dnia mieszkańcy Wielkiej Brytanii wydali 810 milionów funtów na zakupy. Jest wielce prawdopodobne, że w tym roku w Czarny Piątek (27 listopada 2015) wydamy jeszcze więcej.

Co ciekawe, eksperci oszacowali, że około 10 — 15% towaru przecenione jest w sklepach przez cały rok. Na największe obniżki i najwięcej przecen liczyć możemy na początku stycznia i lipca każdego roku — wtedy, kiedy zaczynają się klasyczne sezony wyprzedażowe. Co więcej, liczba przecenionych podczas piątku Black Friday produktów jest z reguły… niższa niż średnia dla całego roku! W ubiegłym roku tego dnia tylko około 240 tys. produktów sprzedawanych było w obniżonej cenie. Tylko, bo w lipcu 2014 sprzedawcy obniżyli cenę około 380 tys. produktów. Różnica jest całkiem spora.

Co więcej, badania pokazały, że nie tylko wyprzedaże związane z Czarnym Piątkiem są mitem. Również przeświadczenie, że jeśli w styczniu nie zrobimy zakupów, to na wyprzedaże na przykład ubrań z kolekcji zimowej poczekać będziemy musieli cały rok, nie ma nic wspólnego z prawdą. Okazuje się bowiem, że wyprzedaże trwają niemal do końca lutego.

Na co warto uważać?

Nie dajmy się zakupowemu szaleństwu i nie zapomnijmy o zdrowym rozsądku, bo możemy paść ofiarą żądnych zysku sprzedawców i producentów. Zdarza się bowiem, że ci oferują w „obniżonych cenach” produkty pochodzące z tej samej linii, ale oznaczone innym symbolem. To po prostu inne modele (na przykład sprzętu RTV czy AGD), które mają jedynie przypominać pożądany przez nas towar. Ze względu na ich gorszą jakość, można sprzedać je po niższej cenie klientowi, który jest przekonany, że kupuje właśnie najnowszy model telewizora, o którym marzył od dawna. Radość z takiego zakupu mija bardzo szybko. Tak szybko, jak tylko zajrzymy do instrukcji, i znajdziemy tam dodatkową literę w oznaczeniu modelu.

Jak kupować tanio przez cały rok?

Jeśli skorzystasz z poniższych wskazówek, będziesz mógł liczyć na niskie ceny przez cały rok.

Korzystaj z voucherów

Warto śledzić takie strony, jak www.vouchercloud.com czy www.lovethesales.com. Dzięki nim zyskasz stały dostęp do promocji i niskich cen. Pamiętaj jednak, by zachować umiar! Poza tym, vouchery nie pomogą zaoszczędzić osobom, które poszukują określonego produktu.

Śledź zmiany cen produktów

Korzystając z narzędzi dostępnych w Internecie, możesz z łatwością sprawdzać, czy cena interesującego cię produktu rośnie, czy maleje. Sprawdź na przykład tę stronę: uk.camelcamelcamel.com. Dzięki temu upewnisz się, że nie kupujesz produktu w chwili, kiedy jest on najdroższy od wielu miesięcy.

Zapisz się na newslettery

Wiele sklepów i sieci (działających zarówno w Internecie jak i offline) prowadzi newslettery. To bardzo dobry sposób na szybkie zdobycie informacji o wyprzedażach. Warto korzystać z newsletterów także do kupowania usług — na przykład biletów. Linie lotnicze czy autokarowe również prowadzą newslettery, a liczba dostępnych w promocyjnych cenach biletów jest z reguły mocno ograniczona!

Kupuj także poza siecią! 

Ze względu na duża konkurencję online, sprzedawcy w sklepach tradycyjnych skłonni są do mocnego obniżania cen towarów. Warto z tego skorzystać (choć może niekoniecznie poszukując prezentów na święta — wówczas raczej możemy zapomnieć o wielkich promocjach). Niestety, kupowanie poza siecią nie jest tak wygodne jak korzystanie z Internetu… Ale przynajmniej w wielu przypadkach nie musimy płacić za wysyłkę!