Wraz z Nowym Rokiem Konsulat Generalny RP w Manchesterze zmienia swoją siedzibę. Nowe, większe i nowoczesne biuro będzie mieściło się w biurowcu Manchester One przy Portland Street 51, w samym centrum Manchesteru.
Konsulat w Manchesterze - ważne zmiany dla Polaków!!
Nowy Konsulat Generalny umiejscowiony będzie w ścisłym centrum, tuż obok dwóch stacji kolejowych Manchester Oxford Road i Manchester Piccadilly oraz dworca autobusowego. W pobliżu siedziby konsulatu znajdują się: zajezdnia autobusowa, przystanki tramwajowe oraz płatny parking.

Pracownicy konsulatu zapewniają, że interesanci nie będą mieli problemu z odnalezieniem nowej lokalizacji – biuro przy Portland Street mieści się 5 minut spacerem od starej siedziby w Rodwell Tower przy Piccadilly 111.

Nowy urząd został w pełni przystosowany do potrzeb petentów, zaprojektowany dla ich wygody. Sala obsługi mieści się na parterze budynku. Do dyspozycji interesantów jest przestronna i wygodna poczekalnia. Rodzice z dziećmi będą mogli skorzystać z pokoju zabaw, gdzie znajduje się telewizor, zabawki i książki. Nie zabraknie też specjalnie przystosowanego pomieszczenia dla rodziców z małymi dziećmi, w którym dostępny będzie przewijak i miejsce do karmienia maluchów. Urząd spełnia również wszelkie wymogi odnośnie obsługi osób niepełnosprawnych.

W nowej placówce przewidziano pięć okienek paszportowych i jedno okienko prawne. Dodatkowo stworzony będzie specjalny pokój przeznaczony do omawiania na osobności spraw wymagających większej dyskrecji. Zwiększona liczba otwartych okienek zapewni szybką i bezstresową obsługę, która będzie się odbywała na siedząco, co też zwiększy komfort i da więcej miejsca na wypełnianie wniosków.

Salę obsługi petentów umiejscowiono na parterze budynku, posiada ona odrębne wejście, m.in. z wjazdem dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Odwiedzający będą mogli czuć się bezpiecznie w urzędzie – wzmożoną ochronę biura zapewni firma ochroniarska.

Przeprowadzka do nowej siedziby potrwa do 14 stycznia. Do tego dnia działać będzie Tymczasowe Centrum Obsługi, które zajmie się sprawami wymagającymi natychmiastowej interwencji konsula. Mieści się ono w budynku starej siedziby konsulatu przy Piccadilly 111 na 13 piętrze. Nie będzie możliwości złożenia wniosków paszportowych ani odbycia spotkań w sprawach prawnych. Centrum będzie wydawało jedynie paszporty tymczasowe oraz te, o które zaaplikowano przed 16 grudnia 2013 roku. Godziny pracy Tymczasowego Centrum Obsługi: 9:30 – 14:30.

W trakcie przeprowadzki urzędu można wnioskować o dokumenty paszportowe w działających normalnie konsulatach w Edynburgu i Londynie.

Kontakt z konsulatem:

Telefon: (0044) 161 24 54 130
E-mail:
– dział prawny i opieki konsularnej – manchester.prawny@msz.gov.pl
– dział paszportowy – manchester.paszporty@msz.gov.pl

Zapisy na spotkania

Zapisy na spotkania paszportowe i prawne na platformie E-KONSULAT będą wyłączone do dnia 10 stycznia 2014 roku. O uruchomieniu nowej puli terminów na spotkania prawne i paszportowe będziemy konsulat poinformuje za pośrednictwem swojego portalu internetowego.


Źródło: www.polemi.co.uk