Brytyjski paszport daje rezydentom Wielkiej Brytanii wiele możliwości. Niektórzy chcą posiadać go dlatego, że ułatwia poszukiwanie pracy. Inni, bo chcą mieć dwa paszporty i być chronieni także prawem brytyjskim. Jeszcze inni nie zamierzają wracać do Polski i chcą być pełnoprawnymi obywatelami Wysp. Powodów jest wiele. Jak wyrobić sobie brytyjski paszport?
Jak wyrobić sobie brytyjski paszport?
Przyznać trzeba, że wyrobienie paszportu brytyjskiego nie należy do najprostszych zadań. Aby móc otrzymać taki dokument, musimy spełniać określone warunki. Przede wszystkim, musimy posiadać obywatelstwo Wielkiej Brytanii (pamiętaj jednak, że to nie jedyny warunek, który należy spełnić!).

Na stronie Rządu Wielkiej Brytanii znaleźć można opis kilku rodzajów obywatelstwa brytyjskiego. Pierwszym i podstawowym z nich jest tzw. british citizenship. Posiadanie takiego obywatelstwa oznacza, że możesz mieszkać i żyć na Wyspach bez żadnych ograniczeń ze strony urzędu imigracyjnego. Aby sprawdzić, czy posiadasz taki status, skorzystaj z narzędzia dostępnego na stronie rządu: https://www.gov.uk/check-british-citizen.

Na stronie rządu znajdziesz opis pozostałych typów obywatelstwa: https://www.gov.uk/types-of-british-nationality. Możesz się z nimi zapoznać i sprawdzić, który z nich odpowiada twojej sytuacji.

Pamiętaj: aby móc zacząć starać się o paszport brytyjski, musisz najpierw posiadać obywatelstwo Wielkiej Brytanii. W przeciwnym razie twój wniosek zostanie automatycznie odrzucony. Uwaga! Rejestracja jako obywatel Wielkiej Brytanii jest bardzo droga i wynosi 823 funty za każdego dorosłego oraz 669 funtów za każde dziecko!

Paszport możesz otrzymać składając wniosek za pośrednictwem strony internetowej Rządu Brytyjskiego: https://www.gov.uk/apply-first-adult-passport. Wyrobienie takiego dokumentu trwa około 6 tygodni. Niekiedy może się okazać, że urząd zechce spotkać się z tobą osobiście i przeprowadzić krótki wywiad. Wówczas proces ten może się wydłużyć, dlatego jeśli zmierzasz wyjechać w podróż korzystając z paszportu brytyjskiego, a nie posiadanego obecnie polskiego, nie rezerwuj wycieczki, zanim dostaniesz dokument.

Koszty wyrobienia paszportu są o wiele niższe niż opłata związana z rejestracją jako obywatel Wielkiej Brytanii. Jeśli zdecydujesz się aplikować online, zapłacisz 72,50 funta za standardowy paszport o objętości 32 stron lub 85,50 za paszport o objętości 48 stron. Opłaty te wzrastają, jeśli zechcesz ubiegać się o wydanie paszportu w sposób tradycyjny. Wówczas wynoszą one odpowiednio: 81,25 oraz 95,25 funta. Więcej szczegółowych informacji na temat opłat związanych z wydaniem paszportu znajdziesz na stronie internetowej: https://www.gov.uk/passport-fees.

Podczas aplikowania o paszport zostaniesz poproszony o przesłanie wymaganych dokumentów. Pamiętaj, że musisz wysłać oryginalne wersje dokumentów – urząd nie zaakceptuje kopii, także potwierdzonych notarialnie. Dokumenty te zostaną następnie odesłane pocztą tradycyjną. Pamiętaj, że istnieje możliwość odesłania ich przesyłką ubezpieczoną – musisz jednak dodatkowo dopłacić za tę usługę (opłata wynosi 3 funty). Zyskasz wówczas pewność, że dotrą do ciebie w krótkim czasie i nie zginą po drodze. Jeśli chcesz skorzystać z tej możliwości, zaznacz tę opcję na formularzu aplikacyjnym.

Jeśli jesteś gotowy do aplikowania, odwiedź stronę: https://www.gov.uk/apply-renew-passport i wypełnij formularz. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Uwaga! Istnieje kilka przypadków, w których – pomimo posiadania brytyjskiego obywatelstwa – możesz spotkać się z odmową wydania paszportu. Dotyczy to osób, które są podejrzane o popełnienie poważnego przestępstwa i tymczasowo przebywają w areszcie, dostali sądowe ograniczenie podróżowania, wyszli z aresztu za kaucją i nie mogą opuścić kraju, posiadają zakaz podróżowania wydany przez Unię Europejską.

Paszport dla dziecka

Wyrobienie naszemu dziecku paszportu jest na Wyspach o wiele łatwiejsze niż w Polsce. Zdjęcie paszportowe można wykonać w domu, samodzielnie – nie trzeba pokazywać odsłoniętych uszu. Trzeba jednak pamiętać, że aby nasza pociecha mogła otrzymać brytyjski paszport, musi spełnić określone warunki. Przede wszystkim, musi urodzić się na Wyspach, a przynajmniej jedno z rodziców musi posiadać status osiedlonego w Wielkiej Brytanii, lub być Brytyjczykiem. W przypadku dzieci urodzonych po 30 kwietnia 2006 roku, przynajmniej jedno z rodziców musi mieszkać na Wyspach od pięciu lat (należy ten fakt udokumentować). Konieczne będzie także znalezienie osoby trzeciej, która podpisze się na formularzu aplikacyjnym i potwierdzi tym samym tożsamość naszej pociechy. Osoba taka musi być Brytyjczykiem lub Irlandczykiem, i powinna znać rodzica dziecka przynajmniej od dwóch lat. Co więcej, musi być przedstawicielem jednego z kilkudziesięciu wybranych zawodów (m.in. ksiądz, nauczyciel, lekarz, pilot, adwokat, wykładowca, broker, policjant, rzeczoznawca, pielęgniarka itp.).

Formularz aplikacyjny można otrzymać w urzędzie pocztowym (wystarczy poprosić o niego jednego z pracowników).

Posiadanie brytyjskiego paszportu gwarantuje jego właścicielowi wiele możliwości, związanych na przykład z podróżowaniem. Jedni decydują się na wyrobienie takiego dokumentu ze względu na poważne pobudki, inni – bo mają taką możliwość. Jeśli zechcesz posiadać brytyjski paszport i spełniasz wszelkie warunki konieczne do jego wyrobienia, nie wahaj się skorzystać z powyższych wskazówek!

Źródła: http://www.anglia4u.pl, https://www.gov.uk