Ruchome gospodarstwo? A może farma w pudełku? I to w centrum Hull? Tak! Już wkrótce projekt, który jest obecnie na etapie planowania, wejdzie w fazę wykonawczą, jeśli uda się zebrać pieniądze na jego realizację.

Mobilna farma, którą zaprojektował architekt Dave Ettridge, stanie na gruncie znajdującym się w posiadaniu grupy The Wedge Group. Inicjatorem projektu jest firma Rooted in Hull. Firma otrzymała wsparcie finansowe na jego realizację, dzięki któremu wybudowanie farmy w mieście jest możliwe. Inicjator projektu chce, by mieszkańcy Hull lepiej rozumieli, skąd pochodzi jedzenie — szczególnie w czasach, gdy coraz częściej mówi się o głodzie na świecie i o marnowaniu żywności w krajach wysoko uprzemysłowionych.

Mobilne gospodarstwo stanie początkowo na działce znajdującej się obok sortowni przesyłek Royal Mail (przy ulicy St Peters Street). Z czasem jego lokalizacja będzie ulegać zmianie — farma będzie trafiać tam, gdzie akurat znajdzie się kawałek ziemi zniszczonej przemysłowo. Wiadomo, że zamieszkają na niej zwierzęta hodowlane. Właściciel chce tam również siać i sadzić rośliny, z których można wytwarzać pokarm.

Dyrektor firmy Rooted in Hull, Adrian Fisher, powiedział, że coraz więcej partnerów chce włączyć się do projektu. Jest przekonany o tym, że zdają oni sobie sprawę z tego, jak ważna jest edukacja w zakresie żywności (nie tylko zdrowej, lecz także odpowiedzialnej produkcji pożywienia). Wiele instytucji i firm wsparło już projekt finansowo, przekazując kwoty rzędu kilku tysięcy funtów. Dyrekcja firmy podkreśla jednak, że aby projekt mógł zostać ukończony, potrzeba jest więcej środków finansowych.

Osoby, które w jakikolwiek sposób chciałyby pomóc w tworzeniu wyjątkowej, ruchomej farmy w centrum Hull, proszone są o kontaktowanie się za pośrednictwem poczty elektronicznej z Markiem Cleaverem, współdyrektorem Rooted in Hull pod adresem mark@rootedinhull.org.uk.