Niektórzy sądzą, że stare kościoły, wybudowane kilkaset lat temu, posiadają niezwykłą energię; że poczucie wspólnoty z innymi ludźmi jest w nich szczególnie silne. Niezależnie od tego, czy jesteś wierzący, czy nie, powinieneś zwiedzić Holy Trinity Church w Hull.

Historia kościoła Holy Trinity Church, położonego w centrum miasta, jest bardzo długa. Niektórzy sądzą, że został on wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Inne źródła podają natomiast, że budowę rozpoczęto w 1384 roku. W kolejnych latach rozbudowywano świątynię. Zasadnicza część budynku powstała nieco później, bo w XV wieku (1457 r.). Następnie kościół przebudowano w 1753 roku – od tego czasu nikt nie zmieniał wyglądu świątyni. Możemy zatem podziwiać prawdziwą perłę architektoniczną, wyróżniającą się na tle centrum Hull. Specjaliści sądzą, że budowla jest jednym z najcenniejszych zabytków architektonicznych w tej części kraju (głównie ze względu na zachowane podczas przebudowy średniowieczne elementy, świadczące o długiej i bogatej historii kościoła).

W świątyni znaleźć można bardzo dużą liczbę różnego rodzaju tablic, płaskorzeźb, rzeźb i innych pamiątek, które przypominają o najważniejszych dla historii miasta osobach. Chociaż na temat daty powstania większości z nich nie ma informacji, wiadomo, że najcenniejszy i najstarszy zabytek tego typu to rzeźby poświęcone pamięci rodziny De la Pole. Uznaje się, że powstały jeszcze w XIV wieku, a zatem tuż po wybudowaniu świątyni.

Kościół słynie także z dużej liczby wyjątkowych witraży. Niestety, większość szkła użytego do ich wykonania nie jest oryginalna – w czasach wiktoriańskich lub później, w XX wieku, zastąpiono nim oryginalny materiał. Zniszczenia podczas pierwszej wojny światowej były jednak tak duże, że starego, nadgryzionego zębem czasu szkła, nie udało się uratować. Dzięki temu jednak jakość witraży jest bardzo wysoka, a całość tworzy niezwykle piękne dzieło sztuki. Wiele informacji na temat witraży, jakie oglądać można w kościele Holy Trinity Church w Hull, znaleźć można w broszurach informacyjnych dostępnych w sklepie z pamiątkami, należącym do świątyni.

Bardzo ważnym elementem świątyni są zabytkowe organy, odnowione tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Trzeba podkreślić, że – chociaż instrument wymagał całkowitej renowacji – udało się zachować niektóre osiemnastowieczne, oryginalne elementy organ. Organy, które usłyszeć można w świątyni, to największy instrument tego typu w całej Wielkiej Brytanii (składają się z 4 tysięcy piszczałek!).

Kościół posiada także bardzo długą historię związaną z chórem. Dzięki temu nabożeństwa, szczególnie te najbardziej uroczyste: niedzielne i świąteczne, nabierają wyjątkowego uroku.

Wiele rzeźb, upamiętniających osoby ważne dla historii miasta, stare organy kościelne z czterema tysiącami piszczałek, które – gdyby złączyć ze sobą – stworzyłyby element tak długi, że wykraczający poza północne granice miasta, piękne zdobienia drewniane, datowane na lata 40. XIX wieku, w końcu prawdziwe dzieła sztuki – witraże wykonane ze szkła o najwyższej jakości. To wszystko powoduje, że każdy, kto mieszka w Hull lub w okolicy, powinien choć raz odwiedzić to miejsce i zaczerpnąć nieco energii, jaka z niego bije. Doskonały pomysł na niedzielny spacer!

Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 9.30, 11.50 oraz 16.00.

Więcej informacji na temat samego kościoła Holy Trinity Church w Hull, a także mapę z zaznaczoną lokalizacją obiektu i dokładnym opisem dojazdu, znajdziesz na stronie internetowej świątyni: http://www.holy-trinity.org.uk.

Źródło: http://www.holy-trinity.org.uk, http://en.wikipedia.org, https://familysearch.org