Reckitt Benckiser to marka znana na całym świecie, która specjalizuje się w produkcji kosmetyków i chemii gospodarczej. Niewiele osób wie jednak, że założyciele koncernu zaczynali w Hull od produkcji krochmalu!

Historia rodziny Reckittów, którzy założyli koncern, jest bardzo długa. Początki marki sięgają XVIII wieku, kiedy to wnuk na spółkę z dziadkiem założyli pierwszą, niewielką manufakturę. Ze względu na zawirowania historyczne kolejni członkowie rodziny Reckittów pozostawali przez jakiś czas w Ameryce, by w końcu powrócić na stałe do Wielkiej Brytanii.

Po powrocie na Wyspy z Nowego Świata (pierwsza połowa XIX wieku) rodzina założyła w Nottingham małe przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą zbóż. Niestety przez wiele lat nie przynosiło ono żadnych zysków, a jego założyciel, Isaac Reckitt, poszukiwał innych sposobów na zarobienie pieniędzy. Jeden z jego braci, John Reckitt, który od niedawna mieszkał w Hull, zaproponował mu przeprowadzkę w te okolice. Twierdził, że miasto przeżywa okres niezwykle intensywnego rozwoju przemysłowego i co rusz pojawiają się tutaj nowe możliwości na założenie własnego biznesu.

W 1840 roku Issac wraz z żoną Ann i całą rodziną ostatecznie zdecydowali się przeprowadzić do Hull. Isaac miał już wówczas prawie 50 lat i nie posiadał prawie żadnego kapitału własnego — a przecież musiał z czegoś utrzymać niedawno założoną rodzinę. Był jednak gotów do podjęcia ciężkiej pracy i miał przy tym wsparcie rodziny, które udało się uzyskać wysoki status społeczny w Wielkiej Brytanii.

Isaac za ostatnie oszczędności nabył w Hull wiatrak. Jak się szybko okazało, była to dość dobra decyzja — krochmal szybko udawało się sprzedać. Niestety, już rok po uruchomieniu produkcji wiatrak i młyn zostały zalane wodą w wyniku potężnej powodzi.

Jeden z synów Isaaca poprosił wówczas swojego ojca o pozwolenie na porzucenie nauki w szkole i przyjazd do domu. Chciał pomóc zrozpaczonym rodzicom wydostać się z tarapatów (także finansowych).

Po wielu latach trudności finansowych udało się rodzinie Reckitt wyjść na prostą. Firma zaczęła się dynamicznie rozwijać i już w drugiej połowie XIX wieku zaczęła handlować nie tylko krochmalem, ale też zapałkami, świecami czy klejem.

Rodzina Reckittów na dobre osiadła w Hull. Jeden z synów Isaaca został nawet wybrany do rady miejskiej!

Isaac Reckitt zmarł w 1862 roku. Wtedy rozpoczęła się zupełnie nowa era w historii koncernu Reckitt. Wkrótce zmieniono także nazwę przedsiębiorstwa na Reckitt and Sons Ltd., co wynikało z nowego stanu prawnego spółki.

Wartość spółki i jej obroty rosły z roku na rok. Koncern zaczął inwestować pieniądze i szukał zysków tam, gdzie było to możliwe — w tym także na Cejlonie, w kopalni grafitu.

Dopiero pierwsza wojna światowa pokrzyżowała plany właścicielom marki. Część fabryki w Hull została bowiem zniszczona w powietrznym ataku bombowym z 1915 roku. Na szczęście straty szybko udało się odrobić w okresie międzywojennym, kiedy marka Reckitt wprowadziła na rynek zupełnie nowe produkty, w tym płyn do mycia szyb Windolene, płyn do czyszczenia toalet Harpic, dezynfekcyjny płyn Dettol czy lekarstwa dla dzieci Calpol. Firma zaczęła tworzyć nowe marki należące do jednego koncernu.

Podczas drugiej wojny światowej doszczętnie zniszczono fabrykę Reckitta przy Dansom Lane. Na szczęście inne fabryki, porozrzucane po całej Wielkiej Brytanii, mogły pracować nieprzerwanie. Spółka Reckitt zaczęła opanowywać rynki światowe, czerpiąc powoli coraz więcej zysków z Ameryki Północnej.

W 2014 roku zmieniono nazwę spółki na Reckitt Benckiser. Szacuje się, że spółka zatrudnia około 36 tys. pracowników na całym świecie. Każdego dnia sprzedaje się 20 milionów produktów marek należących do RB. Zyski spółki liczone są natomiast w miliardach dolarów rocznie!

I pomyśleć, że wszystko zaczęło się w naszym mieście…