Podróżowanie koleją na Wyspach nie jest tanie. I nic dziwnego — przewoźnicy dwoją się i troją, by ukryć najtańsze bilety, próbując tym samym nakłonić podróżnych do wybierania droższych taryf. W tej sytuacji wielu z nas rezygnuje z podróżowania koleją i wybiera samochód, choć jest to zdecydowanie bardziej szkodliwe dla środowiska.

Wielu przewoźników oferuje tanie bilety kolejowe. Ale niektórzy tylko czasami mówią o nich wprost. W rezultacie podróżni przepłacają nawet o kilkadziesiąt funtów. Sprawdź, jak tego uniknąć!

  1. Kupuj bilety z wyprzedzeniem

Warto wcześniej zaplanować swoją podróż. Podobnie jak w przypadku biletów autokarowych czy lotniczych, także bilety na podróż pociągiem najdroższe są w dniu wyjazdu i kilka dni wcześniej. Jeśli jednak zaczniesz wcześniej kupować bilety, przekonasz się, że niekiedy bilet w pierwszej klasie kupiony z wyprzedzeniem może być tańszy niż bilet standardowy nabyty tuż przed odjazdem.

Liczba biletów objętych promocjami często jest ograniczona. Jeśli będziesz kupować z wyprzedzeniem, prawdopodobnie uda ci się zdobyć bilet z tej puli.

  1. Ważna jest godzina podróży

Bilety na podróż w godzinach szczytu są najdroższe. Czasami wystarczy wybrać połączenie wcześniejsze choćby o pół godziny, by zaoszczędzić. Przykładowo, na trasie Londyn — Manchester różnica wynosić może nawet 50%. To naprawdę spora oszczędność.

  1. Dziel podróż na odcinki

Niekiedy zdarza się, że cena biletu spada nawet o kilkadziesiąt funtów, jeśli podzielisz swoją podróż — formalnie — na dwa odcinki. Nie musisz nawet wysiadać z pociągu! Po prostu kup dwa oddzielne bilety. Z pomocą przyjdzie ci strona internetowa TrainSplit. Sprawdź, to działa!

  1. Nie spiesz się

Podczas wyszukiwania biletów kolejowych w pierwszej kolejności wyświetlają się te, które umożliwiają podróż najkrótszą. Niestety, są to też bilety najdroższe. Dlatego jeśli zdecydujesz się na przesiadkę, możesz sporo zaoszczędzić. Pomyśl o tym. Nie zawsze przecież się spieszysz!

  1. Nie kupuj biletów w obie strony

Staraj się unikać podróży w dwie strony na jednym bilecie. Jeśli wykupisz przejazd w formie dwóch oddzielnych biletów, zapłacisz zazwyczaj mniej. Ta metoda nie działa zawsze, ale często skutecznie pozwala obniżyć cenę biletu o kilka funtów.