Funt osiągnął najwyższą od siedmiu lat cenę w stosunku do polskiej złotówki. Obecnie, w chwili pisania tego artykułu zgodnie z kursem Narodowego Banku Polskiego funt kosztuje 5,6468 zł. Kilka dni temu był jednak jeszcze droższy. Czy taka tendencja się utrzyma? Ile to potrwa?

Około tygodnia temu funt osiągnął wartość rekordową: 5,6848 zł. Brytyjska waluta nie była tak droga od siedmiu lat. Eksperci podkreślają, że taki kurs utrzyma się najprawdopodobniej w najbliższym czasie. Niewykluczone, że cena funta brytyjskiego nadal będzie rosnąć. Jak długo? Tego, niestety, nie wiadomo.

Gwałtowny wzrost wartości brytyjskiej waluty można było zauważyć już ponad rok temu. Wówczas rozpoczęła się trwająca do dzisiaj dyskusja na temat tego, czy wzrost ten będzie się utrzymywać, i jeśli tak – to ile to potrwa. Eksperci są przekonani o tym, że wówczas brytyjska waluta umocniła się, ponieważ gospodarka Wielkiej Brytanii osiągała coraz lepsze wyniki na tle Europy. W strefie euro zaczęły się natomiast problemy. Także z Polski nie napływały dobre wiadomości gospodarcze. Sytuacja ta wpłynęła na osłabienie złotówki w stosunku do brytyjskiej waluty.

Eksperci sądzą, że taki układ sił nie zmieni się w najbliższych miesiącach, co pociągnie za sobą dalszy wzrost ceny funta brytyjskiego.

Co więcej, Europejski Bank Centralny zapowiedział, że jeszcze w styczniu zostanie wprowadzony w życie kolejny etap europejskiej polityki pieniężnej, w wyniku czego euro ulegnie osłabieniu w stosunku do dolara i funta brytyjskiego.

Bank of England zapowiada natomiast, że niedługo podejmie decyzję o podwyższeniu w Wielkiej Brytanii stóp procentowych. Taka decyzja, oprócz wielu skutków odczuwalnych dla mieszkańców Wielkiej Brytanii (na przykład problemy z zaciągnięciem kredytu hipotecznego), spowoduje w skali globalnej najprawdopodobniej dalsze umacnianie się brytyjskiej waluty.

Rekordowo wysoki kurs funta szterlinga odnotowany w ostatnich dniach bezpośrednio spowodowany jest natomiast decyzją Szwajcarskiego Banku Narodowego, który zdecydował nagle o odejściu od polityki polegającej na ograniczaniu kursu franka szwajcarskiego w stosunku do euro. Spowodowało to natychmiastowy gwałtowny wzrost wartości szwajcarskiej waluty, co z kolei wywołało na przykład problemy ze spłatą kredytów zaciągniętych we frankach.

Ta decyzja poskutkowała jednak również stratą na cenie złotówki w porównaniu z funtem szterlingiem (o około 15 groszy). Tym samym wartość funta osiągnęła poziom sprzed kryzysu finansowego z 2007 roku.