Dzień Dziecka to wyjątkowy dzień w kalendarzu, poświęcony całkowicie naszym pociechom. Święto obchodzone jest na całym świecie (dni, na które Dzień Dziecka przypada w poszczególnych państwach różnią się między sobą). W Polsce Dzień Dziecka wypada zawsze pierwszego czerwca. Sprawdź, jak sprawić, by najbliższy dzień Dziecka był dla Twojej pociechy niezapomniany!

Dzień Dziecka

Sama idea Dnia Dziecka jest nieco głębsza niż sprawienie przyjemności najmłodszym. Święto ma przypominać o prawach dzieci na całym świecie oraz o problemach, z jakimi muszą borykać się szczególnie maluchy z najbiedniejszych państw. Dzień Dziecka to jednak doskonała okazja do spełnienia choćby jednego z małych marzeń naszych Milusińskich. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko uczyło się przez zabawę, Dzień Dziecka to wspaniała okazja by sprawić mu prezent łączący te dwa aspekty.

Rozważ książeczki przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych – język książeczki dobierz w zależności od stopnia biegłości Twojej pociechy w danym języku. Jeśli chcesz, by dziecko uczyło się języka angielskiego (bo dobrze posługuje się już polskim lub w domu używany jest tylko polski i nie ma obaw o to, że dziecko nie nauczy się języka swoich rodziców), rozważ książeczki napisane tylko po angielsku, dla brytyjskich dzieci. Spójrz na te przykłady: Ten Little Monkeys Jumping on a Bed, niezwykle popularna w Wielkiej Brytanii The Gruffalo’s Child, lub książeczka z naklejkami, z której Twoje dziecko pozna kilka faktów z historii naszej planety, absolutny must-have każdego maluszka – Dinosaur Sticker Book. Ceny tego typu książeczek wahają się od bardzo niskich, do dość wysokich. Możesz skompletować cały zestaw! Warto zaznaczyć, że na Amazonie kupić w niskiej cenie można także książeczki dla dzieci dwujęzycznych – wydawnictwa polsko-angielskie. Pomagają one w zdobywaniu umiejętności komparatywnych w zakresie akwizycji języka. Wśród książeczek tego typu znaleźć można Am I Small?, Listen, Listen oraz wiele innych.

Doskonałym sposobem do zdobycia lepszych umiejętności w zakresie posługiwania się językiem obcym jest oglądanie bajek – ich język jest o wiele prostszy niż ten, z którym dziecko ma do czynienia na co dzień. Polecamy zestaw filmów na DVD The Lion King – Trilogy. Król Lew to bajka, która nie tylko wpisała się w historię kinematografii w zakresie filmów animowanych, lecz jest obowiązkową pozycją do obejrzenia dla każdego dziecka. To film magiczny – zupełnie inny od dzisiejszych bajek, ze sztucznie wyglądającymi efektami komputerowymi. Twoje dziecko z pewnością będzie zachwycone takim prezentem! Oczywiście, każdą z trzech części trylogii kupić można oddzielnie – może się to jednak okazać mało opłacalne. Inną bajką godną polecenia szczególnie dla dziewczynek jest Pocahontas (dostępna tutaj w niskiej cenie). Pomóż swojemu dziecku w nauce języka obcego – bajka to najlepsza metoda (także dla dorosłych)!

Pamiętaj jednak, że nauka nie powinna zdominować dzieciństwa Twojej pociechy! Istnieje wiele zabawek, które pomimo faktu, że nie służą celom edukacyjnym, to są uwielbiane przez dzieci już od wielu pokoleń! Doskonałym pomysłem jest sprezentowanie dziecku zestawu mebelków kuchennych (ich ceny wahają się od nieco powyżej 15 funtów – na przykład ten zestaw kuchenny – przez około 20 funtów – ten zestaw – do około 30 – zestaw trzeci – lub więcej). Doskonałym uzupełnieniem podobnego zestawy mebelków kuchennych wraz z wyposażeniem mogą okazać się meble dla dzieci, które łączą dwie funkcje: z jednej strony mogą służyć zabawie, z drugiej zaś posłużą jako miejsce, w którym nasza pociecha zawsze znajdzie kredki i papier, by mogła w dowolnej chwili puścić wodze fantazji i rozwijać swoją kreatywność, rysując. Przykładowy zestaw mebelków tego typu wygląda tak lub tak (wersja nieco droższa, jednak zdecydowanie bardziej elegancka, przez co może stać się ładnym elementem dekoracyjnym naszego domu).

Każde dziecko marzy o tym, by zostać kierowcą. Przypomnij sobie, jak duże emocje wywołują w Twoim dziecku wizyty na festynach, podczas których może ono pojeździć elektrycznie napędzanym samochodzikiem przez kilka minut (za które to minuty zwykle słono płacisz…). A gdy …sprawić dziecku taki samochód? Ceny tego typu zabawek są stosunkowo wysokie. Ale taki prezent dziecko wspominać będzie prawdopodobnie jeszcze wiele, wiele lat później, być może kiedy po raz pierwszy wsiądzie do prawdziwego auta. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, a ich ceny wahają się już od 99 funtów (ten model), przez około 120 funtów (takie autko), aż po nieco ponad 160 funtów (model trzeci). Bardzo dużą zaletą większości takich samochodów jest fakt, że rodzic może sprawować opiekę nad dzieckiem poprzez zdalne sterowanie pojazdem przy pomocy specjalnego pilota.

A jaki prezent sprawić można naprawdę małemu dziecku? Sprawdzonym przez pokolenia dzieci prezentem jest miś – pluszowy Teddy Bear. To zwykły, brązowy miś. Klasyka. Twoje dziecko go pokocha. Jego cena jest niska, a z pewnością sprawie wiele radości każdemu maluszkowi. Pewną wariacją na temat pluszaków są maskotki z kocykiem, na przykład taka lub taka. Są miłe w dotyku, dlatego powinny stanowić doskonałe uzupełnienie każdego łóżeczka dziecięcego. Jeśli Twoje dziecko posiada całą kolekcję maskotek, wraz z nowym pluszakiem możesz dać dziecku „domek” dla nich i stworzyć w pokoju maluszka specjalne miejsce dla pluszaków – sprawdź ten pomysł. Przy okazji będziesz mógł nauczyć pociechę, że po zabawie maskotki powinny wracać na hamak – tam, gdzie jest ich miejsce w domu.

Wybierając zabawkę-prezent dla swojego dziecka sprawdź, czy jest ona przystosowana do jego wieku. Jeśli zawiera wiele małych, drobnych elementów, nie nadaje się dla małych dzieci. Poza tym źle dobrana zabawka może stać się źródłem złości i frustracji dziecka, które nie będzie umiało się nią posługiwać lub dla którego będzie ona zbyt prosta – i po szybkim czasie się znudzi. Bardzo ważne jest obserwowanie swojej pociechy – znając jej potrzeby z pewnością bez trudu wpadniesz na pomysł związany z idealnym prezentem z okazji Dnia Dziecka. Wybierając zabawki nie posługuj się stereotypami – niektóre dziewczynki chętniej bawią się samochodami niż lalką, podczas gdy niektórzy chłopcy wybierają tę drugą zabawkę. I bardzo ważne – zwracaj uwagę na jakość wykonania zabawki. Ufaj tylko tym sprzedawcom, którzy cieszą się dużą liczbą pozytywnych opinii.

 

Życzymy Ci samych udanych zakupów, a Twojemu maluchowi najwspanialszego Dnia Dziecka!