Przełom lat 20. i 30. ubiegłego stulecia to dla miasta czas kryzysu. Wiele osób straciło pracę, niektórzy musieli pożegnać się z domami. Kilka lat później nadciągnęła II wojna światowa, która na zawsze zmieniła oblicze Hull.
W latach 30. XX wieku pracę straciło wielu pracowników stoczni i portu. Powoli kończyły się także czasy świetności rybołówstwa (chociaż na połowy wypływano regularnie jeszcze przez kilkadziesiąt lat). Miasto zmieniało swój charakter. Aż nagle…
II wojna światowa
Położenie miasta oraz fakt, że w Hull znajdował się ważny w skali całej Wielkiej Brytanii port morski powodowały, że stało się ono celem dla niemieckich samolotów. Szczególnych zniszczeń Hull doznało w 1941 roku podczas nalotów w ramach kampanii Hull Blitz. Podczas kilku marcowych nocy śmierć poniosło ponad 200 mieszkańców Hull. Kolejne bomby spadły w maju tego samego roku, niosąc śmierć kolejnych setek mieszkańców miasta. W sumie w 1941 zginęło około 1200 cywilów.
Samoloty bombardowały budynki, siejąc zniszczenie. Historycy szacują, że zburzono 95% domów w mieście. W rezultacie około 152 tys. mieszkańców miasta zostało pozbawione dachu nad głową.
Warto zaznaczyć, że pomimo zniszczeń port w Hull cały czas działał.
Kolejne naloty samolotów niemieckich miały miejsce w 1942 i w 1943 roku. W 1944 roku na Hull nie spadła już jednak żadna bomba. Dochodziło natomiast do ataków z ziemi — niemieckie działa ostrzeliwały miasto jeszcze w marcu 1945 roku.
Żadne miasto w Wielkiej Brytanii (poza Londynem) nie uległo takim zniszczeniom podczas wojny jak Hull. Odbudowa zajęła wiele lat i pochłonęła miliony funtów.
Władze zdecydowały, że najmniejsze doki w porcie nie zostaną już więcej uruchomione. Port dostosowano do potrzeb olbrzymich kontenerowców przewożących towary po całym świecie.
Czasy powojenne i współczesne Hull
W 1959 roku wydano pozwolenie na budowę mostu zwodzonego nad rzeką Humber. Budowa ruszyła jednak dopiero w 1973 roku. Most oddano do użytku w 1981 roku — od tamtego czasu stał się symbolem okolicy. W ceremonii oddania do użytku Humber Bridge wzięła nawet udział królowa Elżbieta.
W kolejnych latach miasto rozwijało się dynamicznie, choć nawiedzały je powodzie, które niosły olbrzymie zniszczenia.
Dzisiejsze Hull może być dumne ze swojej wielowiekowej historii i tradycji, do której przywiązani są mieszkańcy miasta. To między innymi właśnie ze względu na historię Hull otrzymało miano Brytyjskiego Miasta Kultury 2017.