Jeden ze sporządzonych ostatnio raportów pokazał, że w nawet 5 tys. mieszkańców naszego miasta ma poważny problem z alkoholizmem. Uzależnienie zagraża ich życiu, alarmują lekarze i zauważają, że coraz więcej osób sięga po alkohol.
Urzędnicy Hull City Council dostrzegli problem i wspólnie z przedstawicielami służby zdrowia chcą znaleźć jego rozwiązanie. Działaniem priorytetowym ma być promowanie zdrowego trybu życia, wolnego od alkoholu. Bo, jak pokazują dane statystyczne, około 4 700 mieszkańców naszego miasta spożywa regularnie tak duże dawki alkoholu, że naraża swoje życie na niebezpieczeństwo. Co więcej, około 2 tys. alkoholików często trafia na izbę przyjęć Hull Royal Infirmary’s Emergency Department lub do szpitala na odwyk, co wiąże się z wydawaniem publicznych pieniędzy (nawet 23 miliony funtów każdego roku).
Lekarze twierdzą, że działania profilaktyczne i kampania edukacyjna pozwolą rozbudzić świadomość mieszkańców miasta – nawet tych, których problem alkoholizmu nie dotyczy w sposób bezpośredni.
Specjaliści zauważają, że średnia wieku osób uzależnionych od alkoholu jest niższa z roku na rok – badania pokazały, że nawet młodzież z wieku 15 – 16 lat regularnie spożywa alkohol (pijąc go przynajmniej raz w miesiącu). Warto zaznaczyć, że po alkohol częściej sięgają dziewczęta (32% badanych nastolatków) niż chłopcy (około 20 procent).
Lekarze chcą jednak, by komunikat, jaki zostanie skierowany do mieszkańców Hull, różnił się od dotychczasowych i nie brzmiał „zero alkoholu”. Chodzi raczej o zwrócenie uwagi na umiar w piciu – niewielkie dawki alkoholu spożywane z rozsądkiem nie zagrażają życiu ludzkiemu.
Osoby, które podejrzewają, że mogą być uzależnione od alkoholu (lub martwią się o swoich bliskich, którzy nadużywają tej używki) mogą szukać pomocy u swojego lekarza rodzinnego lub na tzw. Drinkline – specjalnej linii telefonicznej (0300 123 1110). Więcej informacji znaleźć można w tym miejscu. Dla tych, którzy ze względu na barierę językową nie odważą się pójść na spotkanie w języku angielskim, istnieje możliwość spotkania się w polskiej grupie wsparcia AA (Więcej informacji na tej stronie).