Kilka miesięcy temu mieszkańcy Hull hucznie obchodzili 125 urodziny największego parku w mieście – East Park, położonego przy ulicy Holderness Road, sześć kilometrów od centrum miasta. Uroczystości swoją obecnością uświetnili Lord Mayor of Hull Danny Brown i Lady Mayoress Linda Brown, a także strażnik parku Stuart MacDonald, przez 40 lat oddany pracy w parku.


Wszyscy goście mogli oglądać i podziwiać zdjęcia wystawione w Pavilion Cafe, ukazujące zachodzące przez te wszystkie lata zmiany w wyglądzie parku.
W czym tkwi urok tego miejsca? Dlaczego cieszy się tak ogromną popularnością? Skąd się to bierze, że rocznie odwiedza go ponad milion gości? I czyim był on zamysłem?

East Park został zaprojektowany przez inżyniera Josepha Fox Sharp i otwarty 21 czerwca 1887 roku, w 50. rocznicę objęcia tronu przez królową Wiktorię. Plan parku podobny był do planu Pearson Park, otwartego kilka lat wcześniej. W obu parkach wewnątrz przebiegała alejka dla powozów, wzdłuż której pozostawiono działki pod budowy domów. Miało to zachęcić mieszkańców Hull do osiedlania się w bezpośredniej okolicy parku. Jednakże w przypadku większego East Park pomysł ten nie sprawdził się, w rezultacie czego działki sprzedano kupcom i handlarzom.

A oto kilka dat znamiennych dla East Parku i jego obecnego wyglądu:

 • Rok 1900 – w parku usypany zostaje kopiec dla dzieci, z tunelami i skałkami;
 • Rok 1913 – Thomas Ferens przekazuje działkę po północnej stronie parku. W latach 1923 – 1926 w miejscu tym powstaje jezioro;
 • Rok 1925 – wybudowanych zostaje sześć kortów tenisowych i most na jeziorze, z pięknymi balustradami;
 • Rok 1929 – zainstalowany zostaje mechanizm „Splash Boat”, łodzi zjeżdżającej po szynach do wód jeziora;
 • Rok 1920 – w związku z budową obwodnicy miasta na północny wschód od parku, obszar parku powiększa się;
 • Rok 1963 – otwarte zostaje małe zoo;
 • Rok 1964 – otwarte zostaje publiczne kąpielisko;
 • Rok 1985 – do użytku publicznego zostaje oddany basen Woodford Leisure Centre;
 • Rok 2001 – generalna przebudowa parku – żadne z zabudowań parku nie przetrwało; park staje się własnością miasta Hull;
 • Rok 2008 – park zyskuje miano „Najlepszego Parku Yorkshire”;
 • Rok 2011 – park otrzymuje nagrodę „Green Flag Award”.

Odwiedzający park mieszkańcy Hull, a także liczni turyści, znaleźć mogą tam wiele atrakcji. Atrakcją samą w sobie jest ogromna przestrzeń (52 hektary), płuca miasta, morze zieleni w samym środku wielkiego molocha. Drzewa, krzewy, kwiaty, wiewiórki, łabędzie, kaczki – odpoczynek dla oczu i uszu. Oprócz przestrzeni, jaką zajmuje to miejsce, a także jeziora, po którym można popływać rowerkiem wodnym (lub do niego wpłynąć łodzią Splash Boat – gwałtownie i z gwarancją zamoczenia), znajdują się:
The Pavilion Cafe – miejsce odpoczynku przy dobrej kawie i smacznych przekąskach. Przyjazne dla dzieci, osób niepełnosprawnych, zorganizowanych grup, matek karmiących.

Animal Education Centre – małe zoo, w którym znajduje się menażeria z wężami, tarantulami, stonogami czy chrząszczami, a także ptaszarnia (jedna z największych w kraju) i wybieg dla takich zwierząt jak: kozy, owce, nandu, jelenie, alpaki, pawie.
Paddling Pool – brodzik (sadzawka) dla dzieci, miejsce, w którym przy słonecznej pogodzie dzieci wraz z rodzicami mogą się pochlapać w czystej wodzie. Czystość wody kontrolowana jest kilka razy dziennie, dodatkowo pracownicy parku pilnują bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie.
Playground – plac zabaw dla dzieci, bezpieczny, z mnóstwem atrakcji dla młodszych i starszych.

Outdoor Gym – idealny atlas dla tych, którzy lubią ćwiczyć na świeżym powietrzu. Położony blisko głównej bramy, dostępny non stop w godzinach otwarcia parku.

Ponadto, na terenie parku odbywa się w ciągu roku mnóstwo imprez, takich jak Weekend Weterana, pikniki, festyny, zajęcia sportowe, pokazy cyrkowe. Zanim więc wybierzemy się następnym razem na spacer do East Parku, sprawdźmy, jakie atrakcje mogą tam na nas czekać.