Trwający od października do grudnia 2012 roku Festiwal Polskiej Kultury (Polish Season) ma na celu promocję polskiej muzyki, literatury, malarstwa, filmu i innych elementów polskiej kultury. Impreza została zorganizowana przez Uniwersytet w Hull (University of Hull), a skierowana jest do wszystkich Polaków, a także do innych narodowości chcących bliżej poznać kulturę Polski.

 Ruszył Festiwal Polskiej Kultury w Hull

Pracownicy Uniwersytetu w Hull podjęli współpracę z wieloma polskimi artystami i naukowcami. Działania takie podejmowane są po to, by zainspirować lokalną społeczność, poznać dorobek kulturalny Polski, jej tradycje, a przez to lepiej zrozumieć Polaków.

Poprzez starannie dobrany repertuar, Festiwal w założeniu ma zgłębiać kwestie emigracji, moralności oraz tożsamości społeczności polskiej. 

Przy wyborze polskich filmów czy muzyki organizatorzy starali się wybrać takie, które są rozpoznawalne na całym świecie. Stąd wybór padł na Romana Polańskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdę, Chopina, Szpilmana, Różyckiego czy Wagnera.
W programie zaplanowane są również wykłady, dyskusje, seminaria związane z polską literaturą. Prowadzący seminaria, Ruth Padel, Aleksandra Jasińska – Kania czy Zygmunt Bauman, w ciekawy sposób odkrywać będą intrygujące fakty z życia polskich wieszczów i nie tylko. Pokażą, w jaki sposób zmieniały się polskie wartości, sposób myślenia Polaków w związku z coraz mocniejszą pozycją Polski na scenie międzynarodowej. Mowa będzie o Mickiewiczu, Szymanowskim, Chopinie.

Na zakończenie Festiwalu atrakcja dla dzieci i nie tylko. Spotkanie o Świętym Mikołaju, podczas którego wszyscy będą szukali odpowiedzi, skąd tak naprawdę pochodzi ten oczekiwany przez cały rok Święty.

Pełna informacja o Festiwalu, a także krótki opis poszczególnych imprez w broszurze:
http://issuu.com/ihull/docs/polish_leaflet_a5_2725_layout_1?mode=window&backgroundColor=%23222222

Źródło: hull.pl, ihull.org