Dotychczas osoby, które chciały w Polsce zarejestrować, sprzedać lub wprowadzić do ruchu swój samochód z kierownicą po „złej”, czyli prawej stronie, nie mogły tego robić. Trybunał Europejski uznał jednak, że przepisy są niezgodne z prawem unijnym.
"Anglik" legalny na polskich drogach?
Przepisy zakazujące używania samochodu z kierownicą po prawej stronie obowiązują w Polsce i na Litwie. Teraz oba kraje będą musiały je zmienić, w przeciwnym wypadku mogą liczyć na kolejne pozwy i sankcje finansowe.

Przepisy nie dopuszczały angielskich aut używanych na polski rynek, co stało w sprzeczności z przepisami o wolnym handlu. Polska tłumaczyła, że nie pozwala na użytkowanie samochodów ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Jednak Trybunał w swoim wyroku zaznaczył, że nie przedstawiono żadnych statystyk stwierdzających, że takie auta rzeczywiście przyczyniają się do większej ilości wypadków. Co więcej, obcokrajowcy mają prawo jeździć swoimi samochodami z kierownicami z przeciwnej strony w Polsce przez ograniczony czas, np. w czasie urlopu. Oznacza to, że samochody te nie są aż tak niebezpieczne.


Źródło: http://londynek.net/