Władze miasta Hull postanowiły ufundować mieszkańcom darmowy Internet, z którego będą mogli korzystać w swoich domach. Chodzi o to, by zachęcić jak najwięcej osób do korzystania z sieci.

To pierwsza tego typu inicjatywa w Hull. Władze, przy współpracy operatora KCOM, dostarczą aż do 150 domów przy Orchard Park darmowy internet. Okazuje się bowiem, że mieszkańcy tych okolic rzadziej niż mieszkańcy pozostałej części Hull korzystają z sieci. Tymczasem online da się załatwić obecnie bardzo wiele spraw — także urzędowych. Ułatwia to pracę urzędnikom i usprawnia obsługę interesantów. Nic dziwnego, że władzom zależy na tym, by podobne rozwiązanie było jak najpowszechniejsze.

Już 30 gospodarstw domowych wpisało się do programu, w ramach którego mieszkańcy będą mogli przez pół roku za darmo korzystać z internetu.

Radny Alan Clark, który odpowiada za sprawy mieszkańców tej części miasta, powiedział, że korzystanie z Internetu może ułatwić życie wielu ludziom. „Dzięki sieci mogą załatwić wiele spraw, oszczędzać pieniądze, utrzymywać kontakt z rodziną i z przyjaciółmi, robić zakupy, uczyć się i korzystać z wielu interesujących usług” — argumentował.

Już od jakiegoś czasu trwa program zachęcania mieszkańców miasta do korzystania z internetu. Darmowe hot spoty, w których skorzystać można z WiFi utworzone zostały w Orchard Centre, Parks Children’s Centre oraz McMillan Children’s Centre. Można tam surfować w sieci korzystając na przykład ze smartfonu czy z tabletu.

Ci, którzy mają problemy z korzystaniem z Internetu i nie rozumieją, jak działa sieć, mogą skorzystać z doradztwa ze strony specjalistów.

„Obecnie wszyscy, którzy nie korzystają z internetu, są wykluczeni i nie mają szansy skorzystać z usług, które dla dużej części naszego społeczeństwa stały się już jakiś czas temu normalną częścią codzienności” — podsumowuje zamieszanie wokół darmowego internetu dla mieszkańców Hull radny Terry Geraghty. I puentuje: „Nawet podstawowa umiejętność korzystania z Internetu może zmienić życie wielu ludzi”.