Większość z nas z pewnością nie przepada za wizytami u dentysty. Ale niekiedy konieczne jest odwiedzenie stomatologa. Sprawdź, komu i w jakiej sytuacji przysługuje bezpłatne leczenie dentystyczne.

Opłaty NHS

Usługi stomatologiczne świadczone w ramach NHS dzielą się w Wielkiej Brytanii na trzy podstawowe grupy. To od przynależności do danej grupy zależy koszt usługi dentystycznej.

1. grupa — 19,70 funta — badania diagnostyczne (w tym prześwietlenie), polerowanie zębów, usuwanie nalotu.
2. grupa — 53,90 funta — wszystkie wymienione wyżej usługi oraz wypełnienia, leczenie kanałowe, usunięcie maksymalnie dwóch zębów
3. grupa — 233,70 funta — wszystkie wymienione wyżej usługi (grupa 1. i 2.) oraz wykonanie protezy, koronki, mostu.

Warto jednak podkreślić, że podane wyżej stawki nie dotyczą pojedynczych usług czy wizyt w gabinecie stomatologicznym, lecz kompleksowego leczenia.

Niektórzy pacjenci są jednak zwolnieni z tych opłat. Również niektóre usługi stomatologiczne wykonywane są bezpłatnie, o ile pacjent zarejestrowany jest w NHS. Należą do nich:

— naprawy protezy dentystycznej
— zatrzymanie krwawienia w jamie ustnej
— usunięcie szwów
— wypisanie recepty na potrzebne leki

Z opłat zwolnieni są ponadto pacjenci, którzy są zarejestrowani w NHS oraz spełniają jeden z wymienionych poniżej warunków:

— są poniżej 18. roku życia
— mają ponad 18 lat i uczą się w pełnym wymiarze
— są w ciąży (lub są pacjentkami, które urodziły w ciągu ostatniego roku i posiadają Maternity Exemption Card)
— są zarejestrowani jako pacjenci NHS Hospital Dental Service
— usługa odbywa się w trakcie pobytu pacjenta w szpitalu i jest wykonywana przez dentystę zatrudnionego w placówce
— otrzymują (lub ich partner otrzymuje) jeden z wymienionych zasiłków: Income Support, Jobseeker’s Allowance, Employment and Support Allowance lub Guarantee Pension Credit
— są zwolnieni z opłat NHS i posiadają certyfikat NHS tax credit exemption certificate
— należą do programu NHS Low Income Scheme (ze względu na niskie przychody).

Pilnie do dentysty!

Jeśli pilnie potrzebujesz skontaktować się ze stomatologiem i nie możesz czekać na wizytę (a nie posiadasz przy tym ubezpieczenia stomatologicznego), skontaktuj się z infolinią NHS Direct pod numerem telefonu: 0845 4647 lub Dental Helpline: 08450631188 i poproś o pomoc.

Ubezpieczenie

Jeśli chcesz, możesz wykupić ubezpieczenie stomatologiczne. W ramach ubezpieczenia będziesz mógł korzystać także z usług dentystów przyjmujących w gabinetach prywatnych.

Za wizytę osoba ubezpieczona płaci z własnej kieszeni, a towarzystwo oddaje jej pieniądze podczas rozliczenia. Zwrot kosztów obejmuje jednak tylko 75% ceny usługi stomatologicznej. Różnicę pokrywa pacjent. Ponadto polisa posiada zazwyczaj wyznaczoną górną granicę — powyżej tej kwoty za wszelkie usługi stomatologiczne również zapłacisz z własnej kieszeni.

Pamiętaj także o tym, że polisy ubezpieczeniowe obejmują jedynie wybrane rodzaje usług. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz takiego ubezpieczenia.