Z sondażu przygotowanego przez IBRiS wynika, że gdyby Polacy mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii mogli głosować w referendum, prawie 80% z nich opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Dokładnie 79,4% Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii nie wyraziłoby zgody na Brexit, gdyby nasi rodacy mogli głosować  w nadchodzącym referendum, podaje Polska Agencja Prasowa. Tylko 16,5% zagłosowałoby za Brexitem. Jedynie 4,1% ankietowanych nie ma w tej sprawie żadnego zdania.

Polacy obawiają się tego, że  po opuszczeniu Unii Euripejskiej przez Wielką Brytanią, ich sytuacja będzie niepewna. Aż 61,7% wszystkich, którzy wzięli udział w badaniu, właśnie niepewnością umotywowało  swoją decyzję o głosowaniu przeciw Brexitowi. Na drugi miejscu znalazł się lęk — odczuwa go 10,5% ankietowanych.

Badania przeprowadzone przez IBRiS pokazały ponadto, że Polacy nie  wiedzą, jak będzie wyglądać ich los po wyjściu UK ze  Wspólnoty. Twierdzą, że zbyt mało miejsca w dyskursie publicznym poświęca się tej kwestii.

Co ciekawe, Polacy  na ogół nie obawiają się natomiast utraty  zasiłków. Jedynie 12% naszych rodaków, którzy mieszkają na stałe na Wyspach, przyznało, że stracenie wsparcia finansowego ze strony brytyjskiego rządu po ewentualnym Brexicie byłoby dla nich problemem. Oznacza to, że Polacy dość dobrze radzą sobie na brytyjskim rynku pracy i potrafią  zarobić na własne utrzymanie, nie musząc przy tym polegać wyłącznie na pomocy socjalnej.

Nic więc dziwnego, że Polacy nie chcieliby wracać do Polski po ewentualnym wyjściu UK z Unii Europejskiej. Tylko 6% ankietowanych przyznało, że myśli o  powrocie do kraju na wypadek Brexitu. 83%  natomiast chce pozostać na Wyspach i dalej żyć tam jak dotychczas.

Badania przeprowadzone przez IBRiS objęły prawie sześć  tysięcy Polaków mieszkających w UK (w wieku powyżej 18. roku życia) i zostały przeprowadzone w połowie czerwca bieżącego roku.