Black Friday to dzień, który może bardzo źle skończyć się dla twojego portfela. Przypada w piątek 27 listopada, tuż po amerykańskim Dniu Dziękczynienia i wiąże się z olbrzymimi wyprzedażami – zarówno offline, jak i w sklepach internetowych. Jak przygotować się na to zakupowe szaleństwo?

Do tegorocznego piątku Black Friday zostało jeszcze kilka tygodni. To najwyższy czas, aby zacząć przygotowywać się do tego dnia – choćby mentalnie. W przeciwnym razie możemy bez sensu wydać wiele pieniędzy (nie trudno o to, gdy wiele sklepów czynnych jest dłużej niż zwykle, niekiedy nawet przez całą dobę, a oferty promocyjne niejednego mogą przyprawić o zawrót głowy). A pamiętać trzeba także o tym, że przecież Black Friday to dopiero początek przedświątecznego sezonu zakupowego. Pieniądze w portfelu przydadzą się później.

Badania przeprowadzone przez grupę IMRG pokazały, że w ubiegłym roku podczas Black Friday padł rekord – mieszkańcy Wielkiej Brytanii wydali wówczas około 810 milionów funtów. I to tylko w Internecie!

Jak nie dać się zakupowemu szaleństwu? Kilka wskazówek

  1. Ustal budżet, którego nie chcesz przekroczyć. Zastanów się, ile pieniędzy możesz maksymalnie wydać w dniu Black Friday i pilnie przestrzegaj swojego postanowienia. Dzięki temu nawet jeśli trafisz na obniżkę ceny wymarzonego telewizora 3D o połowę, najpewniej nie zmieścisz się w budżecie – i będziesz musiał odpuścić. Zanim kupisz cokolwiek, upewnij się, że na pewno tego potrzebujesz. Niska cena nie powinna być jedynym aspektem, jaki bierzesz pod uwagę, robiąc zakupy. Pomyśl: gdyby produkt, który przeceniono, i który chcesz z tego powodu kupić, sprzedawany był po normalnej cenie – nadal byłbyś nim zainteresowany? Jeśli nie, to znaczy, że nie jest ci on potrzebny. Black Friday jest doskonałą okazją do kupowania tylko tych rzeczy, których potrzebujemy. Nie daj się pokusie.
  2. Zastanów się nad sposobem płatności. Użyjesz swojej karty kredytowej? To dobry pomysł, pod warunkiem, że zdołasz spłacić zadłużenie w terminie i nie zostaną naliczone odsetki.
    Warto płacić kartą, bo zgodnie z brytyjskim prawem, jeśli nabędziesz produkt w cenie od 100 do 30 000 funtów i okaże się on wadliwy, pomocy w rozwiązaniu problemu możesz oczekiwać nie tylko od sprzedawcy, ale też od firmy, która wydała twoją kartę kredytową.
  3. Porównuj ceny. Jeśli podczas Black Friday polujesz na konkretną ofertę, sprawdź najpierw, czy okazyjna cena, którą zaproponowano ci tego dnia, w istocie jest korzystna. Odwiedź kilka sklepów, sprawdź ceny w Internecie. Jeśli zdecydujesz się na zakup online musisz pamiętać o tym, że dostawa również kosztuje. I o ile nie jest ona zbyt droga w przypadku ubrań, to już wysłanie telewizora czy komputera stacjonarnego firmą kurierską może wiązać się ze sporymi kosztami, które w rezultacie spowodują, że transakcja przestanie się opłacać.
  4. Rozszerzona gwarancja? W przypadku wielu produktów, przede wszystkim sprzętu RTV i AGD, sprzedawcy proponują nam zakup dodatkowej, rozszerzonej gwarancji, która ma chronić nas na wypadek, gdyby zakupiony przez nas produkt popsuł się już po wygaśnięciu gwarancji producenta. Pamiętaj jednak o tym, że na ogół tego typu dodatkowe usługi są najzwyklejszym naciąganiem klienta na dodatkowe koszty. Jako konsument masz określone prawa (zapisane w ustawie Consumer Rights Act), które obowiązują nawet po wygaśnięciu gwarancji producenta. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz dodatkowego zabezpieczenia w postaci rozszerzonej gwarancji.
  5. Poznaj swoje prawa. Wspomniana wyżej ustawa Consumer Rights Act 2015 określa twoje prawa na wypadek wystąpienia problemu z zakupionym towarem lub usługą. Ustawa mówi, że nabyte przez ciebie dobra muszą przez określony czas spełniać swoje funkcje i cechować się zadowalającą jakością.
    Jeśli zakupiony produkt zepsuje się w ciągu sześciu miesięcy od chwili jego nabycia, możesz zanieść go do sklepu – to sprzedawca musi udowodnić, że towar nie posiadał wady ukrytej w chwili sprzedaży.
    Jeśli kupiłeś towar online, możesz go zwrócić, nawet jeśli jest zgodny z opisem i nie jest wadliwy. Masz na to 14 dni od chwili doręczenia produktu. Więcej informacji na temat praw konsumenta i zmian, jakie wprowadzono do ustawy Consumer Rights Act, znajdziesz w tym artykule. Zapoznaj się z nimi. W piątek Black Friday ta wiedza może być przydatna!