1 i 2 listopada odwiedzamy groby naszych bliskich. Zazwyczaj te, które znajdują się w naszym mieście, w okolicy, a w każdym razie w Polsce. Ale polskie nekropolie znaleźć można na całym świecie. Sprawdź, gdzie pochowani są Polacy!

Monte Cassino, Włochy

To z całą pewnością najbardziej znana polska metropolia, rozsławiona znaną piosenką „Czerwone maki na Monte Cassino”. Spoczywa tutaj 1070 polskich żołnierzy 3. Dywizji Strzelców Karpackich, którzy polegli w czasie walk we Włoszech. Słynny jest napis, który widnieje przy wejściu na cmentarz: „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli w jej służbie”.

Bolonia, Włochy

Cmentarz w Bolonii jest największą spośród wszystkich czterech polskich nekropolii położonych we Włoszech. Spoczywa tu ponad 1400 żołnierzy 2. Korpusu gen. Władysława Andersa Armii Polskiej na Wschodzie.

Rossa, Litwa

Na tym wileńskim cmentarzu spoczywa 242 polskich żołnierzy. Pogrzebano tu także matkę Józefa Piłsudskiego. A u jej stóp — serce Marszałka, zgodnie z jego wolą, którą wyraził na wiele lat przed śmiercią. Na cmentarzu leży także Joachim Lelewel, działacz polityczny, czy ojciec Juliusza Słowackiego, Euzebiusz Słowacki.

Montmartre, Francja

Cmentarz, który założono w 1789 roku w Paryżu nie jest nekropolią, na której spoczywają tylko Polacy. Naszych rodaków pochowano tu jednak tak wielu, że nie sposób o Montmartre nie wspomnieć. Tym bardziej, że leży tu wielu zasłużonych Polaków. Przez wiele lat Montmartre był miejscem spoczynku Juliusza Słowackiego, jednak w 1927 roku jego ciało przeniesiono na Wawel.

Pere-Lachaise, Francja

To kolejny ważny cmentarz, na którym spoczywa wielu Polaków. A wśród nich Fryderyk Chopin, którego grób co roku na Wszystkich Świętych dekorowany jest fiołkami. Kompozytor je uwielbiał!

Pochowano tu także wielu polskich wojskowych, w tym generałów Józefa Wysockiego, Walerego Wróblewskiego i Jarosława Dąbrowskiego.

Les Champeaux Montmorency, Francja

Wymieniając polskie nekropolie na świecie, nie sposób nie powiedzieć kilku słów o francuskim cmentarzu Les Champeaux w Montmorency. Nie tylko dlatego, że jest największym polskim cmentarzem we Francji. Przede wszystkim dlatego, że leżą tu niezwykle zasłużeni Polacy, a wśród nich Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid, Kazimierz Sosnkowski, a przez wiele lat także Adam Mickiewicz, którego prochy jeszcze w XIX wieku przeniesiono na Wawel.

Newark, Wielka Brytania

To najważniejszy polski cmentarz w Wielkiej Brytanii. Spoczywają tu polscy lotnicy: 300 żołnierzy Polskich Sił Powietrznych, 57 spadochroniarzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i wielu żołnierzy innych formacji. W Newark pochowano także polskich prezydentów na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Przez wiele lat pochowany był tu również generał Władysław Sikorski. W 1993 roku jego prochy przeniesiono jednak na Wawel.

Gunnesbury, Wielka Brytania

Na cmentarzu Gunnesbury pochowano około 1600 Polaków. A wśród nich kolejnego prezydenta RP na uchodźstwie, Kazimierza Sabbata.