„A Greater Love” to jedna z najbardziej inspirujących historii napisanych przez los podczas II Wojny Światowej. Olga Watkins, wówczas dwudziestoletnia kobieta w imię miłości swojego życia wyrusza w 2000 milową podróż w głąb III Rzeszy, aby odnaleźć swojego ukochanego. Nie poddaje się nawet w chwili, gdy los kieruje ją do bram Dachau.
"A Greater Love" Olgi Watkins. Historia miłości, która prowadzi do Dachau.
Urodzona w Jugosławii w 1923 roku i wychowana w Zagrzebiu, jako dwudziestolatka zakochała się w węgierskim dyplomacie Juliuszu Kowarny. Planowali ślub. Niestety plany krzyżuje aresztowanie ukochanego w 1943 roku.
Po aresztowaniu narzeczonego przez Gestapo, Olga nie zastanawia się długo: pakuje rzeczy do jednej walizki i wyrusza w podróż po okupowanej Europie. Ryzykuje wszystko: aresztowanie, niewolę, a nawet śmierć. Nic jednak nie jest w stanie jej zatrzymać, by ponownie spotkać się z Juliuszem.

„Nie wiedziałam wtedy co to jest Dachau, gdzie się znajdowało. Studiowałam mapę Niemiec i wiedziałam, że muszę tam się dostać, by z nim być. Wszyscy myśleli, że zwariowałam: 20-letnia dziewczyna szuka więźnia wśród wszystkich milionów ludzi w III Rzeszy. To było dla mnie oczywiste posunięcie. Jeśli on nie może przyjść do mnie, to ja pójdę do niego. Odnalazłam go najpierw w węgierskim więzieniu Komarom, a następnie w marcu 1945 roku odkryłam, że został wysłany do Dachau.”

Los wydaje się dla niej niezwykle łaskawy. Paradoksalnie Olga zostaje zatrudniona w Dachau jako pracownik biurowy bez żadnych dokumentów, w pół żydówka nie znająca dobrze języka niemieckiego. Jak wspomina, ze swojego okna codziennie widziała chodzące trupy w pasiastych piżamach.
„Byłam zaskoczona, że było tyle jedzenia, a więźniowie wyglądali na tak wynędzniałych. Pewnego dnia zapytałam moją koleżankę – Helgę, dlaczego oni głodują, przecież kominy od kuchni zawsze sią tlą… Spojrzała na mnie ze zdumieniem i powiedziała : „To nie są kuchnie, to krematoria. Nie idź tam. Tego miejsca najlepiej unikać”.
Śmierć była tak rutynowa, że przestała być czymś dziwnym.
„Jedyną rzeczą, która trzymała mnie przy życiu to fakt, że Juliusz może tu być i muszę go uratować. W końcu nadszedł dzień, że nikogo nie było i mogłam zajrzeć do skrzyni z aktami na „K”. Moje palce nerwowo przewracały setki nazwisk i wreszcie „Koreny”. Moje serce waliło – bałam się tego, co zaraz odkryję? Że został zastrzelony? Że zmarł z wycieńczenia? Albo, że był jeszcze w Dachau, niedaleko ode mnie?
Spojrzałam i nie moglam w to uwierzyć:
Koreny, Gyula 15/1/1913. Eger.
Narodowość: Ungarn.
Więzień numer: 136232.
21/12/1944 transportowany z Węgier.
20/1/1945 Wywieziony do Ohrdruf.

Byłam zrozpaczona. Byłam w złym miejscu. Juliusza przywieziono do Dachau i wysłano go do innego obozu zanim jeszcze zaczęłam moją podróż.

Siedziałam przy stole w rozpaczy. Jak los mógł być tak okrutny? Wyjazd do Dachau, trudności i cierpienia, wszystko, za co?”

Poruszająca opowieść o miłości, cierpieniu, trudnych wyborach i sile ducha, który nie pozwala się poddać.

Olga Watkins mieszka w Londynie od prawie 60 lat, pracowała w branży mody dla Hardy Amies, Liberty i Jaeger. Jej inspirująca historia z 2000 milowej podróży w głąb Rzeszy, Dachau, miłości do Juliusza, zdradzie, nienawiści, ludziach, którzy pomogli przezwyciężyć wszelkie trudności spisana została przez Jamesa Gilliespie w książce „A Greater Love”.

Książka dostępna jest na www.splendidbooks.co.uk