BBC informuje, że nie ma badań dotyczących tego, w jaki sposób ludzie powinni dbać o swoją jamę ustną. A jednak – zęby powinniśmy szczotkować w odpowiedni sposób. Jaki? Tego do końca nie wie nikt.
A czy ty umiesz szczotkować zęby?
Badacze z University College London odkryli, że wskazówki dotyczące właściwego sposobu szczotkowania zębów są niejasne. Co więcej – specjaliści z zakresu stomatologii spierają się także, jak często oraz jak długo powinniśmy szczotkować nasze uzębienie, by było zadbane, zdrowe i piękne.

Nic zatem dziwnego, że badacze z University College London postanowili przyjrzeć się wskazówkom przekazywanym przez lekarzy stomatologów, firmy produkujące środki do higieny jamy ustnej czy ogólnodostępne informatory, by orzec, czy korzystający z tych rad nie są wprowadzani w błąd, podaje BBC. Metod szczotkowania zębów jest wiele – to widać na pierwszy rzut oka. Nie ma jednak jasnych dowodów, na podstawie których orzec by można, że jeden sposób jest lepszy od innego.

Dr John Wainwright oraz prof. Aubrey Sheiham przeanalizowali dokładnie 66 sposobów szczotkowania zębów. Doszli dzięki temu do wniosku, że najpopularniejsza i najczęściej polecana metoda dbania o higienę jamy ustnej polega na myciu zębów poprzez poziome ruchy szczoteczki oraz wykonywanie ruchów okrężnych. A jednak – naukowcy zbadali, że to zaledwie jedna z siedmiu metod mycia zębów. Pozostałe sześć także polecanych jest przez naukowców, niekiedy w artykułach publikowanych w najważniejszych medycznych czasopismach naukowych, takich jak British Dental Journal.

Wśród pozostałych sposobów szczotkowania zębów znaleźć można między innymi ten, który mówi o konieczności ustawienia szczoteczki pod kątem 45 stopni względem powierzchni szkliwa. Jeszcze inna metoda nakazuje natomiast pionowe ruchy szczoteczki po powierzchni zębów (a zatem: jest totalnym przeciwieństwem tej najpopularniejszej, wymienionej na początku!), które mają przypominać omiatanie zębów włosiem szczoteczki.

Eksperci z University College London zbadali, że większość źródeł nakazuje myć zęby dwa razy w ciągu dnia. Znaleźć można jednak i takie artykuły, w których sugeruje się mycie zębów trzykrotnie.

O wiele większy bałagan panuje natomiast w sprawie tego, jak długo powinniśmy myć zęby. 26 źródeł przeanalizowanych przez ekspertów mówi o dwóch minutach, nieco mniej – bo 12 źródeł – o czasie od dwóch do trzech minut, zaś zaledwie dwa o trzech minutach.

Nic dziwnego, że we wnioskach do badań naukowcy orzekli, że nie istnieje w brytyjskim środowisku stomatologicznym zgoda co do tego, w jaki sposób powinniśmy dbać o higienę naszej jamy ustnej, jak często to robić, oraz ile czasu poświęcać na szczotkowanie zębów. Zauważono jednak, że dotyczy to tylko metod ogólnych, przeznaczonych dla wszystkich – niezależnie od wieku czy stanu uzębienia.

Istotnie, w przypadku niektórych dolegliwości (na przykład, kiedy warstwa szkliwa została starta poprzez silne mechaniczne tarcie przy pomocy szczoteczki do zębów lub odsłoniona jest podstawa zęba, co wiąże się z bólem odczuwalnym przez pacjenta), lekarz stomatolog może zalecić specjalny sposób szczotkowania zębów, który doradza się w takiej sytuacji.

Nie sposób nie zgodzić się z naukowcami z University College London, którzy twierdzą, że na czynność, którą zaleca się wykonywać co najmniej dwa razy dziennie, należy skierować szczególną uwagę i – najlepiej – wypracować konsensus. Dr John Wainwright oraz prof. Aubrey Sheiham zaznaczyli również, że konieczne jest zebranie szczegółowych informacji na temat skuteczności różnych sposobów szczotkowania zębów. Dopiero na tej podstawie można będzie wysnuwać wnioski, będące podstawą do dalszej dyskusji na ten temat.

Dr Nigel Carter, z British Dental Health Foundation przyznał, że dentyści mogą mieć problemy z wybraniem metody szczotkowania zębów, którą powinni polecać swoim pacjentom. Dlatego najczęściej decydują się na szczegółowe wypytanie o nawyki danej osoby, a następnie skorygowanie zmiany pewnych czynności, mówi Carter i dodaje, że nawet dzieci mają jakąś ulubioną technikę mycia zębów, która jednak nie zawsze jest skuteczna (na przykład ze względu na omijanie pewnych części uzębienia). Zamiast uczyć ich zupełnie nowych metod dbania o higienę jamy ustnej, wystarczy, że dentysta zasugeruje zmianę kilku odruchów (za BBC).

W oficjalnej broszurce wydanej przez Ministerstwo Zdrowia napisano natomiast, że nie ma dowodów pokazujących jasno, że jedna metoda szczotkowania zębów jest lepsza od innych. Dlatego powinniśmy skupić się przede wszystkim na tym, by nasze zęby myć regularnie i w miarę możliwości dokładnie, nie pozostawiając żadnych resztek pokarmu. Warto także korzystać z nici dentystycznej, która pozwoli dotrzeć w miejsca ominięte przez szczoteczkę. Dentyści sugerują dodatkowo stosowanie płynów do płukania jamy ustnej – wpływają one na ogólny stan uzębienia, a nam zapewniają wysoki komfort po umyciu zębów. Pamiętajmy również o wybieraniu właściwej pasty do zębów – powinna zawierać dużo fluoru. Tylko wówczas nasze zęby będą zdrowe, białe i piękne.

Źródło: http://www.bbc.com